Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek

Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Exhejtman Hašek radí Tvrdíkovi, Číňanům pomáhá s další evropskou expanzí

  • 141
Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek kromě práce advokátního koncipienta v kanceláři Miroslava Jansty působí i jako poradce Jaroslava Tvrdíka, šéfa čínské firmy CEFC pro Evropu. Z několika zdrojů to zjistila MF DNES. Hašek využívá kontakty z působení v čele kraje. Projekty, které Jihomoravský kraj během jeho éry s čínskými firmami sjednal, však váznou.

Práce pro CEFC nyní zaujímá značnou část Haškova času. „Jako soukromá osoba svoje soukromé aktivity nemám potřebu komentovat,“ nechtěl se k záležitosti vyjadřovat Hašek, toho času jen řadový krajský zastupitel, který má zároveň živnostenský list na „poradenskou a konzultační činnost“.

Svému nejbližšímu okolí ovšem o poznání otevřeněji vypráví o tom, že Tvrdík je přísný šéf. Hašek se prezentuje jako jakýsi emisar Číňanů pro možnou expanzi do dalších zemí střední či východní Evropy.

Aktuálně třeba se zadáním koupit blíže neurčený hotel ve Vídni. To přitom odpovídá už avizovanému záměru CEFC vytvořit v Evropě síť zařízení a služeb pro čínské turisty. „Spekulace MF DNES nebudu komentovat,“ reagoval na upřesňující dotazy Tvrdík.

Chorvatsko ano, Znojmo ne

Haškovi v nynějším působení nahrávají kontakty, které si dokázal vybudovat za osm let v hejtmanském křesle. Posloužit Tvrdíkovi může telefony právě do Rakouska. Jeho hostem býval třeba vlivný dolnorakouský hejtman Erwin Pröll nebo primátor Vídně Michael Häupl.

V Chorvatsku zase udržoval družbu se Zadarskou župou či zaplatil milion z veřejných peněz za fotbalový trávník v městečku na ostrově Dugi. K nelibosti jihomoravského Znojma, jemuž tehdy důstojný trávník chyběl.

Hašek s Tvrdíkem udržovali úzké vztahy už v minulosti. „Hašek se stal Tvrdíkovým kačerem na provázku,“ napsala manželka Jiřího Paroubka Petra ve své knize po volbách v roce 2010.

Narážela tím na vazbu jihomoravského hejtmana s někdejším volebním manažerem ČSSD, který byl v zákulisí označován za Haškova „tvůrce“, přestože to oba popírali a Tvrdík pak Haška hodil přes palubu po neúspěšném lánském puči proti Sobotkovi.

Jako šéf Česko-čínské obchodní komory totiž nezbytně potřeboval vycházet s premiérem. Postupem času jejich vztahy pookřály a Hašek coby hejtman začal s Tvrdíkovými delegacemi létat do Číny a podpis za podpisem uzavírat memoranda.

Projekty s Čínou na jižní Moravě váznou

Hašek svou současnou činností navazuje na přátelství s Číňany, které měl už jako jihomoravský hejtman. A jak ukazuje analýza MF DNES, zatímco on dnes čínské kontakty dál využívá, jižní Morava z toho má minimum.

Kraj sice investoval čtvrt miliardy korun do přípravy projektu čínských lázní v Pasohlávkách, ale Haškova vize, že tam do roku 2019 Číňané vybudují léčebný ústav s dvěma tisíci lůžek, zůstává jen na papíře.

S prezidentem Milošem Zemanem minulý týden do Číny zamířili i Haškovi nástupci z vedení kraje, aby si ujasnili, jestli má projekt ještě naději. „Za poslední dva až tři roky se udělalo nejvíc od doby, kdy se začalo snít o ‚něčem v Pasohlávkách‘. Od října 2016 odpovídá za jednání nové vedení kraje a věřím, že po úvodním oťukávání již bere projekt za svůj,“ řekl exhejtman.

Byl to také on, který jako jediný z hejtmanů podepisoval při loňské návštěvě čínského prezidenta na Hradě memorandum o spolupráci s China Development Bank, která podle něj bude v příštích třech letech znamenat investici až 200 milionů eur do krajské infrastruktury.

Reálně dohoda říká něco jiného. „Deklaruje prozkoumání možnosti spolupráce v oblasti infrastruktury, například silnic, železnic, letiště či samosprávy a zájem podílet se na realizaci projektů. Nezakládá se žádný vymahatelný závazek pro kteroukoliv ze stran,“ píše se v textu dokumentu, který má MF DNES k dispozici.

Podobně neslavně dopadl i domluvený obchod s vínem za 100 milionů korun. Do Číny za rok od podpisu sice putoval první kontejner vzorků, ale ani svaz vinařů prý netuší, zda tam vůbec dorazil.

Haškovy neuskutečněné projekty z čínských investic

  • Lázně v Pasohlávkách

Lázně s 2 tisíci lůžek a 500 pracovními místy měla stavět čínská developerská společnost Risesun u Novomlýnských nádrží. Kraj do přípravy infrastruktury investoval 250 milionů korun, do roku 2019 podle plánu ale určitě hotovo nebude. Vše je stále v mlze.

  • Dotace od China Development Bank

Projekty, které v kraji dostanou během tří let až 200 milionů eur , měl pomáhat tipovat sám Hašek. Po prohraných volbách se ale ukázalo, že jde jen o obecné memorandum bez vymahatelného závazku.

  • Vývoz vína do Číny

Hašek s Vinařským fondem údajně domluvil vývoz vína za 100 milionů korun za tři roky do Číny prostřednictvím čínské firmy Beijing Ershang Group Co. Ltd. Po roce tam ale putoval jediný kontejner se vzorky červeného vína. A neví se ani, zda dorazil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video