Michail Kalašnikov na snímku z roku 2007 pózuje s prototypem svého slavného...

Michail Kalašnikov na snímku z roku 2007 pózuje s prototypem svého slavného AK-47 při moskevských oslavách 60. výročí zrodu této nejznámější útočné pušky. | foto: AP

Otec legendárního kalašnikova skončil v nemocnici nedaleko zbrojovky

  • 11
Konstruktér legendární sovětské útočné pušky AK-47 Michail Kalašnikov byl v neděli hospitalizován na jednotce intenzivní péče v Iževsku. Čtyřiadevadesátiletý Rus se ve své vlasti těší velké oblibě, o jeho zdravotní stav se tak intenzivně zajímají tamní média i úřady.

"Na jednotce intenzivní péče je vzhledem ke svému věku. Poskytuje se mu veškerá potřebná léčba, aby se co nejrychleji zase postavil na nohy," uvedl ministr zdravotnictví místní vlády v Udmurtsku Vladimir Muzlov. Podle něj je pacient ve "stabilním stavu".

Světoznámý konstruktér byl hospitalizován v Iževsku, asi 1 300 kilometrů od ruské metropole, v témže městě, kde se jeho legendární zbraň od konce 40. let minulého století vyrábí.

Že je vynálezce nejslavnější střelné zbraně mimo přímé ohrožení života, potvrdil i jeho syn. "Nic strašného se neděje," ujistil ruská média Viktor Kalašnikov, podle kterého se otcovo zdraví zhoršilo nejspíše kvůli rozruchu provázejícímu nedávné oslavy 94. narozenin. Ráno s otcem hovořil, cítí se normálně, přiměřeně věku. Žádný chirurgický zákrok prý neplánuje podstoupit.

Ruský konstruktér se ve své vlasti těší mimořádné pozornosti a tamní média o jeho zdravotním stavu pravidelně informují. V nemocnici se letos ocitl už potřetí, přičemž informace o jeho zdravotním stavu bývají skoupé a občas i protichůdné. Například v době, kdy se přes léto léčil v Moskvě, se objevily zprávy, že prý dostal kardiostimulátor. To však bylo později vyvráceno.

V září navštívil Kalašnikova mimo jiné prezident Vladimir Putin a daroval mu své hodinky. Už dříve byl vyznamenán tituly Hrdina Ruska a Hrdina socialistické práce.

Není konfliktu, kde by kalašnikov chyběl

Kalašnikov si získal globální věhlas před více než 60 lety, když sestrojil automatickou pušku, které se díky své jednoduchosti a spolehlivosti prodaly po celém světě desítky milionů kusů. V posledních dekádách jeho slavné "dítě" figurovalo snad ve všech krvavých konfliktech napříč kontinenty. Zejména po rozpadu Sovětského svazu se obrovské množství arzenálu z centrálních skladů ilegálně rozprodalo do celého světa povstalcům všeho druhu, ozbrojeným hnutím nebo také teroristům.

Jakkoli je čtyřiadevadesátiletý Kalašnikov jediným oficiálním otcem legendárního "ákáčka", jeho autorství bylo v minulosti zpochybněno. Velmi podobný typ pušky totiž již dříve sestrojil německý konstruktér Hugo Schmeisser. Toho po skončení druhé světové války Rusové odvlekli do zajetí a donutili po několik let pracovat pro slavnou iževskou zbrojovku, tedy tentýž závod, odkud vzešlo AK-47. Sovětský svaz, potažmo dnešní Rusko, však veškerá nařčení z podvrhu autorství tvrdošíjně popíral a dodnes popírá.

Paradoxně ruská armáda v současnosti hledá moderní náhradu za zbraň, které má stále plné sklady. Většina exportu z Iževska tak směřuje na americký trh, kde se uchytily civilní verze "kalašnikovů", prodávané pod názvem Sajga.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video