Bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Berlín 10. 11. 2009.

Bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Berlín 10. 11. 2009. | foto: AP

Michail Gorbačov: Pád jen jedné zdi je málo, jsou další

  • 1
Německý lid a spolu s ním celý svět slaví význačný den dějin, 20. výročí pádu berlínské zdi. V kolektivní paměti se mnoho událostí neuchová jako takovýto mezník oddělující dvě odlišná období. Tak začíná svůj článek bývalý prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov.

Bourání berlínské zdi - věcného, konkrétního symbolu světa rozděleného do nepřátelských táborů - je právě takovým určujícím momentem.

Pád berlínské zdi přinesl naději a příležitost lidem po celém světě a 80. letům 20. století dal vskutku radostné završení. Právě o tom je třeba přemýšlet, zatímco se nynější dekáda blíží ke svému konci - a zdá se, že lidstvu mezi prsty uniká šance zvládnout další významný skok vpřed.

Cesta k ukončení studené války rozhodně ve své době nebyla snadná a ani ji každý nevítal, ale právě proto jsou ponaučení, která nám přinesla, i nadále opodstatněná. V 80. letech byl svět na historické křižovatce. Závody ve zbrojení mezi Východem a Západem vytvářely výbušnou situaci. Jaderné odstrašování mohlo kdykoli selhat. Směřovali jsme ke katastrofě a přitom jsme dusili tvořivost a rozvoj.

V současnosti se vynořilo další planetární ohrožení. Klimatická krize je další zdí, která nás odděluje od budoucnosti, a dnešní lídři nesmírně podceňují naléhavost a potenciálně katastrofický rozsah této mimořádné situace.

Lidé dříve žertovali, že budeme tak dlouho bojovat za mír, až na planetě nic nezůstane. Vzhledem k hrozbě změny klimatu je tato věštba výstižnější než kdy dřív. Srovnání s dobou těsně před pádem berlínské zdi bije do očí.

Michail Gorbačov, Angela Merkelová a Lech Walesa; Berlín 9. listopadu 2009.

Tak jako před 20 lety se střetáváme s ohrožením celosvětové bezpečnosti a samotné naší existence. S tím se žádný stát nemůže vypořádat sám. Po změně opět volají lidé. Právě tak jako německý lid projevil vůli k jednotě, občané světa dnes požadují, aby se podnikaly kroky k řešení změny klimatu.

Před dvaceti lety klíčoví světoví lídři prokázali odhodlání. Postavili se čelem k opozici a nesmírnému tlaku a zeď padla. Zda se dnešní lídři zachovají stejně, to se teprve uvidí.

Ronald Reagan a Michail Gorbačov podepisují ve Východním pokoji Bílého domu dohodu o odzbrojení. (8. prosince 1987)

Najít řešení změny klimatu vyžaduje změnu paradigmatu v rozsahu podobném tomu, co bylo nutné k ukončení studené války. Potřebujeme ale "vyhodit jistič", abychom se vymanili z přístupu spoléhajícího na vyjeté koleje, který v současnosti vévodí politické agendě. Prostředí pro kvantový skok ke svobodě v Sovětském svazu a ve východní Evropě nachystala perestrojka a glasnosť, které otevřely cestu k demokratické revoluci, jež zachránila dějiny. Změna klimatu je spletitá a úzce provázaná s řadou dalších potíží, je však zapotřebí obdobného průlomu v našich hodnotách a prioritách.

Nepotřebujeme prorazit jen jedinou zeď, ale celou řadu zdí. Existuje zeď mezi státy, které jsou již industrializované, a těmi, které nechtějí, aby se jim bránilo v hospodářském rozvoji. Existuje zeď mezi těmi, kdo změnu klimatu zapříčinili, a těmi, kdo trpí jejími důsledky. Existuje zeď mezi těmi, kdo naslouchají vědeckým důkazům, a těmi, kdo se podvolují skrytým zájmům. A je tu také zeď mezi občany, kteří mění své chování a přejí si rázné celosvětové úsilí, a lídry, kteří je prozatím nechávají na holičkách.

V roce 1989 se uskutečnily neuvěřitelné změny, které byly jen o několik let dříve považovány za nemožné.
Nebyla to však náhoda.

Změny souzněly s nadějemi doby a tehdejší lídři zareagovali. Strhli jsme berlínskou zeď s přesvědčením, že budoucí generace dokážou řešit problémy společně.

Při pohledu na zející propast mezi bohatými a chudými, na nezodpovědnost, která zapříčinila celosvětovou finanční krizi, a na slabou a roztříštěnou reakci na změnu klimatu dnes cítím hořkost. Příležitost vybudovat bezpečnější, spravedlivější a jednotnější svět jsme z velké části promrhali.

Historické setkání sovětského prezidenta Michaila Gorbačova a prezidenta USA Ronalda Reagana ve vile Höfdi (11. října 1986)

Dovolte, abych evokoval požadavek, který vůči mně vznesl můj zesnulý přítel a soupeř prezident Ronald Reagan: Pane Obamo, pane Chu, pane Singhu a - opět do Berlína - paní Merkelová a ostatní evropští lídři, "Strhněte tu zeď!". Vždyť toto je vaše zeď, váš určující okamžik.

Před voláním dějin nelze uhýbat. Vyzývám hlavy států a vlád, aby se letos v prosinci osobně dostavily do Kodaně na konferenci o změně klimatu a tuto zeď zbouraly. Lidé na celém světě čekají, že budete konat. Nezklamte je.

© Project Syndicate, 2009.

o autorovi

Michail Gorbačov, bývalý prezident Sovětského svazu, obdržel v roce 1990 Nobelovu cenu míru za vůdčí úlohu v mírovém ukončení studené války. Dnes jako zakládající předseda Mezinárodního zeleného kříže řídí nadnárodní pracovní skupinu zaměřenou na změnu klimatu.


Nejlepší videa na Revue