Podle nynějšího návrhu nesmí pacient během jednoho roku zaplatit za zdravotní péči více než pět tisíc korun: původně se hovořilo o třítisícové hranici. Ilustrační foto

Podle nynějšího návrhu nesmí pacient během jednoho roku zaplatit za zdravotní péči více než pět tisíc korun: původně se hovořilo o třítisícové hranici. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

MF DNES: Za zdraví dáme ještě víc, až pět tisíc ročně

  • 690
Za recept na jeden lék by měl pacient zaplatit 30 korun, za recept na dva léky šedesát. Návštěva u lékaře by přišla na 30 korun. Pobyt v nemocnici by stál denně 60 korun. A návštěva na pohotovosti by byla za 90 korun. Tyto částky obsahuje nový návrh reforem ve zdravotnictví, který se MF DNES podařilo získat.
peníze, dítě, kasička Mění se daně, mění se dávky
Všechny články o reformě najdete zde

V úterý o něm bude jednat poslanecký klub ODS. Ještě před pár měsíci se však hovořilo o jiných částkách.

Hovořilo se o dvaceti korunách za recept. O desetikorunu byl tehdy levnější i pobyt v nemocnici. Podle nynějšího návrhu nesmí pacient během jednoho roku zaplatit za zdravotní péči více než pět tisíc korun: původně se hovořilo o třítisícové hranici.

Do sumy se počítají doplatky za léky i částky zaplacené za recepty a návštěvy u lékaře. Na to, že pacient už dosáhl limitu a dál platit nemusí, ho upozorní zdravotní pojišťovna.

Návrh, který je teď v připomínkovém řízení a může se ještě změnit, má ušetřit 3,5 miliardy korun ročně. Jeho cílem je také pomoci chronicky nemocným. Ti za léčení často doplácejí více než pět tisíc ročně.

Platby by měly začít fungovat už od ledna příštího roku. "Netýkají se ovšem dětí do tří let," upřesnil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

"Pacient nebude platit ani tehdy, když si ho lékař do sedmi dnů sám pozve na kontrolu nebo aby mu sdělil výsledky vyšetření," dodal Julínek.

Neplatil by ani člověk, který přijde na pohotovost a lékař ho hned pošle do nemocnice. ODS přichází s návrhem týden poté, co představila daňové reformy. Pokud bude chtít změny ve zdravotnictví prosadit, bude se muset spolehnout spíše jen na koaliční poslance. Opozice je proti.

"Poplatkům se úplně nebráním, třeba těm za pobyt v nemocnici. Ale problematický je podle mě poplatek za návštěvu lékaře. Navíc nechci, aby platili důchodci a děti," říká exministr zdravotnictví David Rath z ČSSD.

Chcete vědět více?

Ve středeční MF DNES vyjde mimořádná příloha o zdravotnické reformě.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue