Nově zvolení poslanci při ustavující schůzi Sněmovny.

Nově zvolení poslanci při ustavující schůzi Sněmovny. | foto: Dan Materna, MAFRA

MF DNES: Poslanci si funkce i peníze dál rozdělují ve velkém

  • 129
I když si vládní koalice staví image na ostré kritice předchozí vlády, zůstal počet funkcionářů ve sněmovně stejně vysoký jako v minulosti. Výjimkou nejsou výbory, kde má více než polovina členů nějakou funkci za poplatek. Funkce ve výboru přitom umožní běžnému poslanci zvýšit si plat i o 25 tisíc korun.

MF DNES spočítala, že množství funkcionářů dolní komory je vzdor slibům zhruba stejné jako v minulosti: bez příplatku za funkci ve výboru, podvýboru nebo klubu je dnes jen 53 poslanců.

Přitom například hospodářský výbor má hned pět místopředsedů a pět podvýborů, rozpočtový dokonce šest místopředsedů a tři podvýbory. Současná koalice navíc počet místopředsedů výborů ještě zvýšila z 80 na 90. Příplatek za tuto pozici je přes dvanáct tisíc korun měsíčně k základnímu platu. 

Nepodařilo se splnit ani slib, že kvůli úsporám budou podvýbory vést jen poslanci, kteří už mají jinou funkci - peníze navíc totiž poslanci dostávají jen za jednu ze svých funkcí. 

"Místopředsedové výborů povedou i podvýbory," tvrdil před třemi měsíci šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Teď reaguje na dotaz, proč se tak nestalo, velmi stručně: "Všechny tradiční strany byly proti." 

Podobně to vysvětluje i místopředsedkyně sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová. Jenže "zbytečné" funkcionáře se nepodařilo odbourat ani ve výborech vedených poslanci za ANO. 

Příkladem může být výbor pro vědu a vzdělání, v jehož čele stojí Jiří Zlatuška. "Myslím, že je tam takový jen jeden. I tak z toho mám černé svědomí," říká Zlatuška. Ve skutečnosti jich je tam hned pět - dva z funkcionářů jsou z hnutí ANO, jeden je z Okamurova Úsvitu a pětici doplňuje sociální demokrat a poslanec za TOP 09. 

Z jednadvaceti členů školského výboru je 12 funkcionářů a podvýbory mají kromě předsedy dokonce i místopředsedy, což je v dnešní sněmovně spíše výjimečné. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video