Úřady chtějí Radovana Krejčíře dostat do Česka.

Úřady chtějí Radovana Krejčíře dostat do Česka. | foto: Martin Dvořák, iDNES.cz

MF DNES: Policisté se chystají za Krejčířem na Seychely

  • 57
Čeští vyjednavači tajně a nečekaně odjeli na Seychely. Kvůli případu uprchlého podnikatele Krejčíře tam chtějí co nejrychleji uzavřít smlouvu o vydávání zločinců. Policie zase plánuje, že Krejčíře vyslechne kvůli zmizení jeho otce. Z něj je podezřelý příbramský boss Starka.

Jak zjistila MF DNES, na Seychelách jedná od včerejška zvláštní delegace ministerstva spravedlnosti a české diplomacie. Po roce a půl od chvíle, kdy Krejčíř utekl na Seychely, je to první viditelná aktivita českých úřadů.

Obsah jednání na Seychelách vyjednavači tají. "Veřejnost bude o výsledcích jednání včas informována," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Krejčíře zatím chrání před vydáním to, že má seychelské občanství, které si koupil v roce 1996. Sama smlouva o vydávání zločinců nemůže Seychelanům nařídit, aby svého občana vydali ke stíhání do Česka. České úřady však mohou díky této smlouvě poslat na Seychely část spisu, který se týká nejvážnějšího podezření, že Krejčíř v Česku připravoval vraždu celníka.

Kdyby tyto důkazy Seychelany přesvědčily, mohli by se pak sami rozhodnout a Krejčíře vydat. "Nemám z toho strach. Žádnou vraždu jsem nepřipravoval, takže nemohou existovat žádné důkazy," řekl včera Krejčíř, který na Seychely utekl v roce 2005.

Detektivové chtějí na Seychelách usvědčit Starku
Na Seychelách se může zanedlouho také odehrát poměrně zajímavá a neobvyklá situace. Podnikatel Radovan Krejčíř, na kterého je vydán mezinárodní zatykač a o jehož návrat do Česka usilují všechny bezpečnostní a diplomatické složky státu, se tu může u jednoho stolu sejít s českými policisty. A v klidu si s nimi povídat.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ho totiž potřebují vyslechnout v kauze únosu jeho otce Lamberta. Z toho je v Česku podezříván příbramský boss Jaroslav Starka a několik jeho spolupracovníků. - více zde

Krejčíře policisté potřebují vyslechnout jako "poškozeného". A také jako svědka. Policisté od Krejčíře očekávají, že jim pomůže Starku usvědčit. Krejčíř totiž tvrdí, že "ví, jak jeho otec zemřel a kdo za vším stojí".

"Poslali jsme na Seychely žádost o právní pomoc, v níž jde i o výslech některých osob v kauze Jaroslava Starky. Odpověď jsme ale zatím nedostali," řekl včera státní zástupce Martin Omelka.

Krejčíř včera potvrdil, že pokud bude jeho výslech povolen, bude mluvit. "Nebráním se tomu. Klidně si s nimi sednu a budu vypovídat," řekl.

Pojedou i právníci?
Mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová uvedla, že se policie zachová podle pokynů státního zástupce. "Kromě cesty přichází v úvahu i výslech pomocí telemostu," řekla. Použitím telemostu by se policisté vyhnuli kritice, že ve velkém utrácejí peníze daňových poplatníků.

Výprava na ostrovy může být hodně početná, protože podle zákona mají právo být u každého výslechu i právníci obviněných. A obhájce Starky Julius Kramarič si výslech nenechá ujít. "Víme o tom, že se připravuje cesta na Seychely, ale zatím neznáme termín," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video