Důsledkem reformy má být i to, že v ordinacích ubude pacientů. Ilustrační foto

Důsledkem reformy má být i to, že v ordinacích ubude pacientů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

MF DNES: Po reformě zdravotnictví připlatí všichni

  • 898
Po zavedení reformy navržené ministrem zdravotnictví by platili víc téměř všichni – až na 150 tisíc chronicky nemocných lidí. Ti by naopak ušetřili tisíce korun ročně. Na reformu naopak nejvíc doplatí rodiny, které mají víc nemocných dětí.
peníze, dítě, kasička Mění se daně, mění se dávky
Všechny články o reformě najdete zde

Reforma, kterou v úterý na poslaneckém klubu ODS stranickým kolegům velmi stručně představil ministr Tomáš Julínek, počítá se zavedením třicetikorunového poplatku za vyzvednutí léku v lékárně. Stejnou částku by pacient platil za návštěvu u lékaře.

Šedesát korun by lidé dali také za den pobytu v nemocnici a devadesát korun za návštěvu na pohotovosti.

Zároveň by každý, kdo na poplatcích během roku zaplatí víc než pět tisíc, nemusel už dál platit nic. Opatření má chránit chronicky nemocné. "Vím o lidech, kteří už dnes doplácejí osm tisíc, ale i mnohem víc," říká ministr Julínek.

Naopak rodiny, které mají víc nemocných dětí, by na reformu doplatily. Stačí, aby dvě děti měly astma nebo byly alergické, což dnes není výjimka. Rodina pak může za léčení ročně zaplatit až devět tisíc. Každé dítě má totiž svůj pětitisícový limit na léčbu.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek o dopadech reformy na rodiny s dětmi ví. "O tom, že by byly zvýhodněny a limit by se týkal celé rodiny, jsme neuvažovali," říká. "Reforma má smysl, jen když nebude mít výjimky," dodává. Jednu však přece jen navrhuje: platby u lékaře, v nemocnici ani za recepty se netýkají dětí do tří let.

Důsledkem reformy má být i to, že v ordinacích ubude lidí. "Lékař bude mít na každého pacienta víc času," míní Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů. Podle něho se zhruba polovina lékařů plateb v ordinaci bojí, ale další je vítají. Na reformě by neměli prodělat, stejně jako lékárníci.
 
Podle ministra Julínka Česko nemá jinou možnost než poplatky zavést. V Evropě jsou jen dvě země, kde se za podobné věci neplatí – Polsko a částečně Slovensko. Ale zároveň tam lidé doplácejí za léčbu třikrát víc než Češi. "Žádný stát na světě nedokáže dát lidem ve zdravotnictví všechno zadarmo. To funguje jen na Kubě a nemyslím, že ta je náš vzor," řekl náměstek ministra Marek Šnajdr.

Chcete vědět více?

V dnešní MF DNES najdete mimořádnou přílohu o zdravotnické reformě.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video