Červenec 2013: Jana Nagyová u Obvodního soudu pro Prahu 1. | foto: Dan Materna, MAFRA

MF DNES: Nagyová Nečasovou nechránila, ale sledovala, stvrdil posudek

  • 284
O žádnou ochranu Radky Nečasové nešlo. To je závěr policistů, kteří vyšetřovali sledování exmanželky premiéra Petra Nečase vojenskou tajnou službou. Dokumenty ve vyšetřovacím spisu vyvracejí tvrzení někdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové, dnes Nečasové, že chtěla Nečasovu rodinu ochránit před skandálem.

„Z ­prostudovaných materiálů jednoznačně vyplývá, že bylo prováděno sledování (...) a nikoliv obrana proti sledování,“ píše se v posudku policejního Útvaru zvláštních činností, s nímž se redakce MF DNES seznámila.

Verdikt expertů, kteří se na odposlechy a sledování specializují, stojí proti argumentům obviněných exšéfů Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandy. Ti se hájí, že to bylo právě kontrasledování. Tedy prověřování, zda Nečasovou někdo nesleduje a zda jí či někomu z rodiny nehrozí nebezpečí.

Podle policejních specialistů je však už samotný způsob sledování jasný. „Okolí objektu nebyla věnována naprosto žádná pozornost, nemohla být zjištěna případná aktivita jiných osob ve vztahu k Darwin (krycí jméno pro sledování Nečasové, pozn. red.). Nejednalo se tedy o obranu proti sledování,“ píšou zpravodajskou hantýrkou v hodnocení sledovací akce.

Obhájce Páleníka Tomáš Sokol však tvrdí, že to není tak jednoznačné. „Policie má své manuály, které definují sledování pro účely policie. Zpravodajci mají také nějaké, ale nikdo neví, zda stejné,“ říká Sokol.

"Je to pouze stanovisko Útvaru zvláštních činnosti. My jsme založili do spisu posudek přímo od znalce a ten říká, že šlo o obranu proti sledování," namítá také Michal Hráský, advokát zpravodajce Pohůnka.

Petr Nečas po celou dobu vyšetřování stojí boku své spolupracovnice a nyní už i manželky:

24. září 2013

Nagyová se bála jehovistů

Akci vojenští zpravodajci spustili po dohodě s Nagyovou, tehdy pravou rukou premiéra. Podle dřívějších vyjádření jejího obhájce Eduarda Bruny se Nagyová obávala, že Radka Nečasová se přidala k jehovistům - proto ji prý nechala sledovat.

„Někdo jí podsunul informaci, že by z toho mohl být poprask, a ona nechtěla, aby tomu tak bylo. Proto se zajímala, jestli je to pravda,“ řekl už dříve advokát Eduard Bruna. V neděli dodal, že se závěry policie nesouhlasí a trvá na svém.

Podle policejního spisu požádala Nagyová předloni 23. října o pomoc Ondreje Páleníka. S ním sledování Radky Nečasové řešila. „Jana Nagyová chtěla opatřit neoprávněný prospěch v získání osobních informací o Radce Nečasové a způsobit jí závažnou újmu v tom, že bude protiprávně sledována,“ píše se v policejním spise.

Páleník krátce nato z Vojenského zpravodajství odešel, a tak ředitelce premiérova sekretariátu domluvil setkání se svým nástupcem a přítelem Milanem Kovandou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video