Jiří Komorous

Jiří Komorous - Šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. | foto: Lukáš Táborský, MF DNES

MF DNES: Komorous velebil ruskou okupaci a StB

  • 1214
"Mým celoživotním cílem je služba ve složkách StB a zde dosáhnout úrovně velmi dobrého odborníka." Tak se v roce 1987 Jiří Komorous, dnes šéf Národní protidrogové centrály a jeden z nejmocnějších policistů, hlásil do komunistických tajných služeb. Vyplývá to z dopisu, který má MF DNES k dispozici.

Kompromitující dopis ležel dosud v jeho personálním spisu na Policejním prezidiu. Odtud ho kdosi před časem okopíroval a začal anonymně rozesílat médiím.

Únik materiálu, jehož pravost Komorous potvrzuje, nyní vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. Po bývalému premiérovi Josefu Tošovském je tak dalším významným činitelem, který veřejnosti tajil část informací o svém předlistopadovém působení.

Kádrový profil byl dokonalý
Byl rok 1987. Šestadvacetiletý absolvent práv Jiří Komorous sloužil na městské správě Veřejné bezpečnosti v Praze. Nedávno se oženil. A rozhodl se splnit si svůj celoživotní cíl – dostat se k StB.

Jeho kádrový profil byl dokonalý. Pro represivní složky dlouho a dobře pracovali jeho otec i strýc. On sám sbíral politické funkce a vyznamenání už od pionýra. V KSČ byl od třiadvaceti let.

Kvůli zvýšení svých šancí na přijetí k StB sepsal v roce 1987 šestistránkový životopis. "Zcela souhlasím se vstupem spojeneckých vojsk. Jsem přesvědčený internacionalista, plně oddaný marxismu- leninismu," mimo jiné dokazoval svou politickou spolehlivost.

Komorous: Bylo to normální
Dnes své tehdejší zapálení zlehčuje. "Churchill řekl, že ten, kdo nebyl v mládí levičák a nestal se později pravicovým konzervativcem, není normální," řekl MF DNES v pondělí.

Jeho levičáctví - skutečné, či předstírané - zabralo. V říjnu 1988 nastoupil na prestižní důstojnický kurz pro operativní pracovníky na Odborné škole I. správy SNB (bývalá komunistická rozvědka spadající pod StB). 

"Bylo to jako v každém špionážním románu, klasická přípravka pro zahraniční rozvědku. Učili jsme se základy zpravodajského řemesla a cizí jazyky," říká jeden z bývalých spolužáků, který si nepřál být jmenován.

Komorous ho později, už po revoluci, opakovaně označil za pouhý jazykový kurz. Slibnou špionskou kariéru ale přerušila změna režimu v roce 1989. Nikdy tak pro StB nestihl aktivně pracovat.

Langer: Nemám s tím problém
Nadřízení šéfa Národní protidrogové centrály se zlehčováním minulosti nemají žádný problém.

"Vím, že Jiří Komorous před rokem 1989 u bývalé komunistické rozvědky pracoval. Podle výsledku lustrace ve smyslu malého lustračního zákona podmínky předepsané pro funkci ředitele Národní protidrogové centrály splňuje," uvedl Langer. A téměř totožně se vyjádřil policejní prezident Husák.

Přitom po skandálu s falešným lustračním osvědčením bývalého šéfa Interpolu (více zde) ministerstvo vnitra nyní znovu prověřuje téměř devět set vysoce postavených policejních důstojníků. Včetně Komorouse.

Hlouběji se tématu věnuje dnešní MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue