Husák trvá na tom, že policie v Mrázkově případě nic nepodcenila.

Husák trvá na tom, že policie v Mrázkově případě nic nepodcenila. | foto: MF DNES

MF DNES: Husák věděl, že Mrázkovi jde o život

  • 86
Policie měla tři měsíce před vraždou podnikatele Františka Mrázka podezření, že může dojít k jeho likvidaci. Vedení policejního sboru včetně policejního prezidenta Vladislava Husáka však varování nevěnovalo dostatečnou pozornost.
Nájemného vraha, který Mrázka loni v lednu zabil, se dosud nepodařilo najít.

To, že policisté věděli o plánu zavraždit podnikatele, se zjistilo nyní při bezpečnostní prověrce Husáka. V jejím rámci se zkoumá i to, jak plní své pracovní úkoly.

Možnost fyzické likvidace Mrázka zmínil v listopadu 2005 ve zvláštní zprávě tehdejší šéf protikorupční policie Milan Šiška. Protože šlo o závažné poznatky, byly adresovány přímo k Husákovým rukám. Policie získala tyto informace při vyšetřování podnikatele Radovana Krejčíře.

"Radovan Krejčíř vypracoval seznam osob, proti kterým je nutno přijmout opatření, která by eliminovala jejich další činnost. Na uvedeném seznamu jsou osoby, které z jeho pohledu nesou odpovědnost za to, že je trestně stíhán. Některé z těchto osob, údajně ty, které jsou pro Krejčíře nejvíce nebezpečné, jsou označeny křížkem, což má znamenat, že v mezním případě budou fyzicky zlikvidovány," píše se ve zprávě.

Na jednom z předních míst Krejčířova údajného seznamu byl uveden i František Mrázek, podnikatel, jenž měl s Krejčířem osobní spory. Za necelé tři měsíce, 25. ledna 2006, Mrázka zastřelil nájemný vrah.

Vedení policie tehdejší varování o násilných akcích zjevně podcenilo. Nikomu ze seznamu nepohodlných osob neposkytlo ochranu ani nezřídilo žádný speciální tým, který by se tak vážným podezřením zabýval. Na seznamu přitom bylo také pět policistů a jeden státní zástupce.

Husák: Nic jsme nepodcenili
Na toto selhání se podle informací MF DNES přišlo až nyní, když se dělá bezpečnostní prověrka Vladislava Husáka. Při ní se zjišťuje, zda neexistuje něco, co by ho mohlo kompromitovat nebo kvůli čemu by nemohl vykonávat svou funkci.

Husák si myslí, že varování nepodcenil. "Pokud si vzpomínám, tak tento materiál měl na starosti můj tehdejší náměstek pro trestní řízení Jaroslav Macháně. Ale jak se to řešilo, to už nevím," prohlásil Husák a přitom dodal: "Určitě to byla jedna z informací, která byla velmi závažná. To bezesporu."

Macháně, který koncem roku 2005 svlékl uniformu a odešel do důchodu, si už také nevzpomíná, jak s varováním naložil. "Nějaká opatření se určitě musela přijmout, protože není myslitelné, že by to bylo bez nějaké odezvy, ale co konkrétně se dělalo, to už si fakt nepamatuji," řekl Macháně.

Krejčíř: Je to nesmysl
Krejčíř odmítá, že by proti Mrázkovi něco chystal. "Je to totální nesmysl. Viděl jsem ho dvakrát v životě. Nevím, proč bych ho měl zabíjet. Neměl jsem nikdy ani žádný seznam lidí určených k likvidaci. Je to celé produkt policejních a zpravodajských her," řekl Krejčíř.

Krejčíř a Mrázek patřili k nejvlivnějším lidem, kteří podle policie vládli českému podsvětí a zároveň měli kontakty do vysoké politiky. Zatímco Mrázek vydělával stamiliony v potravinářském průmyslu se společností Setuza, Krejčíř byl expert na obchody s naftou a snažil se ovládnout státní podnik Čepro.

Při Husákově prověrce se přišlo už na tři jiné problémy. Ukázalo se, že Husák si loni telefonoval s politikem ČSSD Miroslavem Šloufem právě v době, kdy se chystal zátah na některé politiky ČSSD v korupční aféře biolíh. - více zde

Husák je také podezřelý, že od něj utekly citlivé informace z tajné služby BIS a nejnověji se prověřuje, nakolik jsou problematické jeho údajně důvěrné vztahy s bývalou pracovnicí sekretariátu ministra vnitra Jitkou Mitiskovou. - více zde

Hlouběji se případu věnuje dnešní MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video