Podnikatel Zdeněk Bakala.

Podnikatel Zdeněk Bakala. | foto: Michal Růžička, MAFRA

MF DNES: Bakala přiznal, že stál v pozadí privatizace OKD

  • 251
Miliardář Zdeněk Bakala se pro MF DNES poprvé vyjádřil ke sporné privatizaci OKD. Třebaže protikorupční policie doložila, že stát při prodeji svého podílu přišel o miliardy korun, podle Bakaly je to právě naopak. Přiznal však, že jeho role v transakci byla větší, než se dosud vědělo.

Při setkání s reportéry MF DNES Zdeněk Bakala prohlásil, že cena 4,1 miliardy, kterou stát v roce 2004 dostal za akcie OKD, byla mimořádně dobrá, ač podle znaleckých posudků byla jejich hodnota přes 10 miliard. 

"Když se podíváme na státní výnos z prodeje OKD, tak já tvrdím, že je z velkých průmyslových privatizací pravděpodobně nejvyšší," řekl Bakala a dodal: "Garantuji vám, že se ukáže, že privatizace OKD byla pro stát profitabilnější než všechny ostatní."

Kauza OKD

V roce 1998 ovládla majoritní podíl v OKD firma Karbon Invest podnikatelů Koláčka, Otavy a Przybyly. O šest let později, v září 2004, jim Grossova vláda v přímém prodeji přenechala za 4,1 miliardy Kč svoje akcie OKD, celkem 45,9 procenta. Ministrem financí zodpovědným za prodej akcií byl dnešní premiér Bohuslav Sobotka.

Do ceny byly zahrnuty i byty OKD v ceně jen 40 tisíc Kč za jeden. Z celkem 32 dceřiných firem OKD byly oceněny jen tři. Začátkem listopadu 2004 se ohlašuje jako nový vlastník OKD firma RPG Industries, za niž jedná Zdeněk Bakala.

Protikorupční policie Viní dva bývalé náměstky někdejšího Fondu národního majetku – Pavla Kutu a Jana Škurka – z toho, že tehdejší vládě "podstrčili" znalecký posudek, který podhodnotil cenu OKD. Oba to popírají.

MF DNES zjistila, že stát mohl za OKD dostat nejméně osm miliard korun. Rok po privatizaci na to upozornila i Evropská komise, ministerstvo financí však na podnět nezareagovalo, ačkoliv ještě mohlo od smlouvy odstoupit (více zde).

Bakala záhy po privatizaci oznámil, že kupuje celý Karbon Invest, vlastníka OKD. Svoji roli při privatizaci nyní poprvé podrobně popsal. "Přišel za mnou Otava (spoluvlastník Karbon Investu, pozn. red.) a řekl mi, že vykupují od státu minoritní podíl akcií a potřebují na to financování. Zeptal se mě: Můžeš nám pomoci? A já jsem začal pracovat na financování," vzpomínal Bakala.

V průběhu jednání se podle něj ukázalo, že majitelé by rádi Karbon Invest prodali.

"Neměli kapitál na to, aby do OKD investovali. Cena uhlí byla nízko. My jsme na to řekli - fajn, ale naše silná preference je, abyste nejdříve vykoupili státní podíl v OKD a pak nám to prodali celé. Takže jsem jim zprostředkoval financování a oni s jeho využitím vykoupili státní podíl," popsal Bakala. Potvrdil tak, že se pohyboval v pozadí privatizace od začátku.

Fakt, že privatizační cena 4,1 miliardy byla pro stát výhodná, opírá Bakala o to, že on sám údajně OKD koupil od Koláčka s Otavou v přepočtu na jednu akcii za stejnou cenu.

"Kdybychom měli platit ještě o 10 až 15 procent víc, tak bychom do toho nešli. Byla by to investice, kdy rizika s ní spojená jsou větší než očekávaný výnos. I když uznávám, že jsem si spočítal, že cena uhlí půjde nahoru," usmál se miliardář, který na OKD zbohatl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video