Taliban

Taliban

Mezinárodní plán pro Afghánistán: peníze a práce pro Talibance

  • 168
Šest desítek zemí jednalo v Londýně o tom, jak vyřešit situaci ve válkou zmítaném Afghánistánu. Britský premiér Gordon Brown oznámil ustavení mezinárodního fondu, který by financoval návrat Talibanců do společnosti. Pokud se vzdají násilí, dostanou peníze a práci. Letos do fondu podle BBC vloží 140 milionů dolarů, dohodli se lídři.

"Reintegrační plán je zaměřen na povstalce z extremistického hnutí Taliban, kteří se vzdají násilí, přeruší vazby na Al-Kajdu a další teroristické skupiny, budou respektovat ústavu a své politické cíle budou prosazovat mírovými prostředky," prohlásil britský ministerský předseda.

Podle britského listu The Daily Telegraph by plán mohl příslibem peněz a pracovních míst získat na vládní stranu asi polovinu z odhadovaných 25 tisíc povstalců. Ke konci jednání se lídři dohodli, že mezinárodního fondu, který by měl program zaplatit, dají 140 milionů dolarů (zhruba 3,6 milardy korun).

"Ne všichni povstalci z hnutí Taliban bojovali z ideologických důvodů. Ti, kdo nejsou spojeni s terorismem, dostávají šanci se reintegrovat do společnosti. Fond by měl primárně sloužit k tomu, aby byly zdroje obživy pro lidi, kteří bojují v Talibanu za žold," upřesnil význam programu český ministr zahraničí Jan Kohout, podle něhož se do plánu zapojí i Česká republika.

Britský premiér zároveň zdůraznil, že vůči ostatním povstalcům, kteří se nevzdají násilí, budou spojenci nadále bojovat.

Západ: S Talibanem je třeba jednat

Rachot zbraní nikam nevede

Dalším bodem programu londýnské konference bylo předávání odpovědnosti za bezpečnost v zemi afghánským jednotkám a institucím. USA a jejich spojenci v NATO letos posílí své jednotky o dalších 37 tisíc vojáků, už v roce 2011 ale chtějí své muže začít stahovat.

Úkolem posílených jednotek je oslabit ozbrojence natolik, aby Taliban přistoupil na mírová jednání. Brown dnes vyjádřil naději, že by už koncem roku mohli Afghánci postupně v některých oblastech přebírat odpovědnost za bezpečnost své země.

V Afghánistánu se sejde Lója džirga, zván je i Taliban

Zapojit Taliban do jednání hodlá i afghánská vláda. Prezident Hamíd Karzáí prohlásil, že svolá Velkou radu (Lója džirga), která by měla jednat o usmíření v zemi. Mluvčí afghánské vlády Hamíd Almí dodal, že vláda na zasedání Velké rady přizve i Taliban.

Lója džirga je shromážděním prominentních Afghánců, kmenových vůdců a islámských duchovních, která se svolává příležitostně a má vyšší pravomoci než parlament.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zapojení Talibanu do afghánské vlády podpořila. "Musíte se být ochotní jednat se svými nepřáteli, pokud chcete ukončit násilí," uvedla na konferenci, aniž by svůj příspěvek adresovala přímo afghánské Velké radě.

Na konferenci o Afghánistánu přijeli do Londýna zástupci šesti desítek zemí (28. ledna 2010)

Na konferenci o Afghánistánu přijeli do Londýna zástupci šesti desítek zemí (28. ledna 2010)

Otázkou je, do jaké míry bude usmiřování zahrnovat i nejvyšší vedení Talibanu, včetně jeho šéfa mully Muhammada Umara. Podle Financial Times jsou západní vlády skeptické k tomu, že by usmiřování s vedením Talibanu bylo v této chvíli prospěšné a trvají na tom, aby se povstalci vzdali vazeb na extremisty.

List cituje západní diplomaty, kteří připomínají, že mulla Umar byl usvědčen v rámci vyšetřování útoků z 11. září 2001 a že na jeho hlavu je stále vypsána odměna 25 milionů dolarů.

Nicméně politické řešení v Afghánistánu podpořilo středeční rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, která zrušila sankce vůči pěti bývalým vysokým představitelům Talibanu.

Jak by mělo světové společenství dál postupovat v Afghánistánu?

celkem hlasů: 7025

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 18. února 2010. Anketa je uzavřena.

posílit vojenskou přítomnost
posílit vojenskou přítomnost 4248
rychle stáhnout vojáky
rychle stáhnout vojáky 2166
vyjednávat s Talibanci
vyjednávat s Talibanci 611
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video