Mezinárodní organizace hlásí brutalitu české policie během MMF

Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch ve své výroční zprávě pro rok 2001 zaznamenala obvinění české policie z brutálního zacházení se zadrženými při zářijových demonstracích proti MMF v Praze. Organizace rovněž poukázala na šířící se rasově motivované násilí proti Romům i nechuť české policie a justice toto násilí vyšetřovat a trestně stíhat.

Human Rights Watch (HRW) o vývoji v ČR v dodržování lidských práv připomněla, že Český helsinský výbor (ČHV) se zabýval obviněními z policejní brutality a zneužívání pravomocí vůči zadrženým demonstrantům.

ČHV zjistil, že mnoha zadrženým byl po mnoho hodin odepírán přístup k telefonu, právní pomoci, tlumočníkům, jakož i potraviny a voda a že někteří z nich si stěžovali na fyzické násilí ze strany policie, praví se ve zprávě HRW.

HRW uvedla, že česká policie popřela obvinění ze systematického týrání zadržených, avšak nevyloučila zneužívání pravomocí jednotlivými policisty.

Porušování lidských práv ze strany české policie během zářijových demonstrací již počátkem listopadu odsoudila Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH) se sídlem v Paříži.

Obviněními z policejní brutality se zabývala i mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International, která se ale zatím k věci oficiálně nevyjádřila. Proti porušování lidských práv českou policií protestovali i někteří poslanci Evropského parlamentu.

Na českou policii si stěžoval každý třetí zadržený
Během demonstrací proti Mezinárodnímu měnovému fondu koncem září v Praze bylo zadrženo přes 900 lidí, z nichž 19 bylo obviněno z poškozování cizí věci, útoku na veřejného činitele a dalších trestných činů. Na policisty bylo v souvislosti s jejich údajně nezákonným chováním podáno 26 trestních oznámení a více než 300 stížností. Inspekce ministra vnitra se zabývala čtyřmi podněty, z nichž dva již odložila.

HRW označila za pozitivní krok vytvoření Rady pro lidská práva vlády ČR, která předložila například návrhy na odstranění diskriminace ve vzdělávání a v zaměstnání. HRW ale  zdůraznila, že stupňující se rasové násilí vůči romské etnické menšině odhalilo znepokojivý charakteristický rys nedbalosti policie a justičních orgánů, které nedostatečně vyšetřovaly a stíhaly zločiny spáchané z nenávisti.

To bylo podle HRW patrné z mírných rozsudků nad pachateli zločinů spáchaných z rasové nenávisti, nekompetentního a zdlouhavého vyšetřování a nedostatečné pomoci obětem, které se v mnoha případech obávaly msty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video