Podle některých se režim Kim Čong-Ila snaží jen získat prostor pro vyjednávání se Západem. Ilustrační foto.

Podle některých se režim Kim Čong-Ila snaží jen získat prostor pro vyjednávání se Západem. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mezikontinentální raketa KLDR děsí svět

  • 70
Severní Korea se opět dostala do centra pozornosti. S největší pravděpodobností připravuje pokusné odpálení své nejmodernější rakety. Ta by teoreticky mohla zasáhnout i USA. Americké tajné služby tvrdí, že armáda KLDR dokončila tankování paliva do mezikontinentální rakety Tepodong-2.

Představitelé okolních zemí z různých náznaků usuzují, že Pchjongjang nejspíš chystá její pokusné odpálení, a varují před dramatickým nárůstem napětí v celé oblasti.

"Pokud opravdu přistoupí k testu, budeme v reakci na to nuceni přijmout příslušná opatření," prohlásil mluvčí Bílého domu Tony Snow v rozhovoru pro stanici CNN. Když byl dotázán, zda může konkrétněji uvést, o jaká opatření může jít, odpověděl prostě: "Ne."

Spojené státy však zároveň dávají najevo, že se všemožně snaží prosadit další kola jednání se Severní Koreou a zabránit eskalaci napětí. Washington též prohlásil, že krizí by se co nejdříve měla zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Jak nebezpečné jsou korejské arzenály?
Nikdo přesně neví Raketa Tepodong-2 je v mnoha směrech zahalena tajemstvím – různí experti například uvádějí různé potenciální dolety této střely: od tří do více než šesti tisíc kilometrů.

Pokud by opravdu dosáhla horní hranice tohoto intervalu, mohla by dopadnout až na Aljašku, tedy na americké území. Existují dokonce úvahy, že modifikovaná verze by mohla mít ještě podstatně větší dolet.

Stejně nejasná je otázka, zda a do jaké vzdálenosti by tato střela mohla nést jaderné hlavice, na nichž podle západních tajných služeb Korea pracuje.

Experti se většinou shodují, že Pchjongjang v dohledné době nebude mít dostatečně lehké a kompaktní hlavice, které by případně mohly být vystřeleny do větší vzdálenosti. Proto si přípravy na odpálení vyžádaly bouřlivou reakci především v zemích regionu.

"Japonsko vyzývá Severní Koreu, aby zastavila své pokusy odpálit raketu," prohlásil japonský premiér Džuničiró Koizumi. "Pokud nás nevyslyší a raketu odpálí, budeme nuceni přistoupit ke konzultacím s USA a přijmout tvrdá opatření," dodal.

Neupřesnil však, o jaká opatření by se mohlo jednat. Před osmi lety vyvolalo tvrdou roztržku pokusné odpálení severokorejské rakety, která přeletěla nad severním Japonskem. Od té doby Korea k podobnému kroku nepřistoupila.

Japonsko je nervózní, spekuluje o vážnosti situace
Podle japonských médií z tamní americké vojenské základny vzlétl ke speciální misi americký monitorovací letoun, který je vybaven zařízením ke sledování odpálených balistických střel. Letoun je v oblasti teprve krátce, a jeho přílet je tedy dáván do souvislosti s přípravami na odpálení rakety.

Podle odborníků se ovšem nedá ani vyloučit, že Severní Korea přípravy pouze předstírá a chce jimi získat politický kapitál a "kartu" pro další vyjednávání s Japonskem a Západem.

Po načerpání paliva, které bylo podle Bílého domu dokončeno již v pondělí, má armáda přibližně jeden den k odpálení – po této době se může motor stát nebezpečně nestabilní.

"Jakmile je čerpání dokončeno, je nebezpečné otálet více než 24 hodin," uvedl Tošijuki Šikata, odborník na zbrojní systémy. Podle jiných odhadů však start může přijít kdykoliv v následujících týdnech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video