Mezi Tchaj-wanem a Čínou se opět létá

  • 4
Fialovo-bílý Boeing 747 s růžovým květem na ocase z Tchaj-wanu, přistál na čínském letišti v Šanghaji. Po více než padesáti letech se tak podařilo obnovit vzdušnou cestu mezi oběma politicky znesvářenými zeměmi. Ještě nad ránem se letadlo společnosti China Airlines vrátilo zpět. Dalších 15 charterových letů umožní Tchajwancům, aby se dostali na ostrov, kde 1. února začínají oslavy nového lunárního roku.

Po první výměně cestujích má Přímé letecké spojení mezi kontinentální Čínou a Tchaj-wanem bylo přerušeno v roce 1949 kvůli čínské občanské válce. Od té doby letadla létala přes Hongkong či Macao.

Čína pohlíží na Tchaj-wan jako na vzbouřeneckou provincii a několikrát pohrozila útokem, pokud ostrovní vláda vyhlásí nezávislost.  Navzdory politickým rozporům investovali tchajwanští podnikatelé na kontinentu asi sto miliard dolarů a odhaduje se, že na území kontinentální Číny pobývá asi milión Tchajwanců. Peking sice v minulosti vyzýval k obnovení leteckého spojení, ale ostrov to s odvoláním na svoji bezpečnost odmítal.

Zhruba 300.000 Tchajwanců se přitom obvykle vrací v době oslav lunárního roku na ostrov a nyní k tomu mohou využívat nové charterové spoje.  Čínské úřady vydaly v této souvislosti licence šesti tchajwanským přepravcům - China Airlines, Far Eastern Air Transport Corp, EVA Airways, UNI Airways, Mandarin Airlines a TransAsia Airways.

Zpáteční lety Tchajwanců na kontinent jsou plánovány na 5. až 9. února.

Boeing 747 společnosti China Airlines přiletěl po více než 50 letech z Tcha-wanu. Na šanghajském letišti pak nabral cestující a odlétl zpět.(26.1. 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video