Mezi Romy v Karviné se šíří úplavice

  • 74
Karviná - Na infekčních odděleních nemocnic v Havířově a Třinci skončilo postupně jedenáct dětí s bacilární úplavicí. Epidemie této vysoce nakažlivé střevní nemoci se rozšířila v romské komunitě v Karviné 6 a 8, a to především mezi malými dětmi. Onemocněla také zdravotní sestra, která se o tři z nich starala.

"Nyní u nás leží devět dětí, nejmladší je kojenec, nejstaršímu je devět let. Zdravotní sestru, která se od nich nakazila, jsme už propustili domů," uvedl primář infekčního oddělení v Havířově Ivo Mifek.

Doplnil, že pacienty trápily horečky, svíravé bolesti břicha, úporné nutkání na stolici a vodnaté průjmy s příměsí hlenu a krve. "Jejich zdravotní stav je už stabilizovaný. Některým jsme však museli podávat nejen tekutiny, ale také antibiotika formou roztoků do žíly, což není u průjmových onemocnění běžné," vysvětlil.

"Nemoc špinavých rukou, jak se úplavici říká, zavlekl do Karviné člověk, který přijel na návštěvu ze Slovenska. Od něj se postupně nakazilo dalších třináct lidí, z toho jedenáct dětí," prozradila zdroj nákazy vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martínková.

Současná epidemie je mimořádná
Bacilární úplavice má velmi krátkou inkubační dobu od jednoho do tří, nejdéle do pěti dnů. Epidemie, která se nyní šíří, je však poněkud neobvyklá tím, že první onemocnění odhalili lékaři už v červnu, další dvě v červenci, ale ostatní až v srpnu.

Martínková netají, že někteří pacienti byli vyšetřeni už dříve, v jejich stolici se však tehdy původce infekce - bakterie shigela - nenašel. "Ke zvláštnostem této epidemie patří i to, že jeden negativní výsledek bakteriologického vyšetření stolice ještě neznamená, že člověk není nakažený. Nemocný totiž vylučuje původce nákazy ve stolici nepravidelně, proto došlo k dalšímu šíření," vysvětlila Martínková.

Prevence před úplavicí:

- přísné dodržování osobní hygieny, zvláště čistoty rukou, zejména po použití WC
- dodržování správných hygienických návyků při manipulaci s potravinami, zejména podávanými  v syrovém stavu
- pracovníci v potravinářství se musí v případě průjmu u nich či v rodině bezpodmínečně nechat vyšetřit lékařem

Zatímco v minulosti patřila bacilární úplavice k pohromám, které decimovaly lidstvo - následkům choroby obvykle podlehla třetina až polovina nakažených, dnes už je nemoc poměrně dobře léčitelná a epidemie se objevují jen zřídka.

"Já osobně si pacienta s úplavicí na našem oddělení nepamatuji. Současná situace je opravdu mimořádná," tvrdí primář Mifek.

"Poslední velkou epidemii úplavice jsme zaznamenali na Karvinsku a Havířovsku v roce 1994. Onemocnělo 301 lidí," uvedla Martínková.

Protože nemoc se snadno přenáší z člověka na člověka při nedodržování hygienických zásad, především po návštěvě toalety, případně kontaminovanými potravinami či vodou, lékaři vyšetřili stolici všech lidí, s nimiž přišli nemocní do užšího kontaktu.

Epidemioložka také uvedla, že protiepidemická opatření se nevyhnula ani prodejně čepovaných nápojů, kterou nemocní navštěvovali. Odmítla ale upřesnit, o kterou jde.

Hygienici zatím netuší, zda se už podařilo šíření epidemie úplavice zastavit. "Zatím poslední případ onemocnění je z uplynulého pátku. Původci nákazy jsou obvykle citliví na antibiotika, tentokrát jsme se ale setkali s kmenem, který je odolný k běžně používanému léku u této nemoci. Nedá se proto jednoznačně říci, zda už jsme nad epidemií zvítězili," řekla Martínková.

Upozornila, že lidé by proto měli více než jindy dbát na prevenci.

Zdravotnice se nakazila od nemocných dětí

Když jednačtyřicetiletá zdravotní sestra Eva Olšáková před třemi týdny pečovala o tři malé děti na jednotce intenzivní péče v Karviné-Ráji, netušila, že brzy bude muset vyměnit pracovní uniformu za pyžamo a společně se svými pacienty skončí na infekčním oddělení v Havířově.

"V úterý k nám přivezli první dítě, v noci druhé a ve středu třetí," vzpomíná žena, která se zrovna vrátila z nemocnice domů, ale zatím zůstává na nemocenské.

Děti se dostaly na dětské oddělení karvinské nemocnice s vysokými horečkami. V té chvíli ještě neměly průjem, proto nikdo netušil, že onemocněly vysoce nakažlivou úplavicí.

Eva Olšáková začala mít potíže v pátek. "Dopoledne mi bylo jen nevolno a měla jsem řidší stolici, odpoledne už jsem běhala stále, přidaly se křeče i horečky," líčí.

"Protože jsem ale ráno jedla salát s majonézou, přičítala jsem to dietní chybě. V sobotu ráno se mi ulevilo, tak jsem šla do práce. Tam se však můj stav znovu zhoršil natolik, že jsem skončila na infekčním. To už jsme totiž věděli, co našim pacientům vlastně bylo," dodala.

Netají, že uplynulé dva týdny přemítala, zda se nedopustila nějaké chyby. "Na nic jsem ale nepřišla. Hygienické zásady dodržuji. Musela jsem se nakazit ze stolice, když jsem děti přebalovala. Bakterie se mohly dostat kamkoli, třeba na kohoutek od umyvadla," míní sestra, která doufá, že už je vyléčená a brzy se vrátí zpět do práce.

(les)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video