Českou diplomacii čekají v současnosti výměny na diplomatických postech.

Českou diplomacii čekají v současnosti výměny na diplomatických postech. | foto: Tomáš Zámostný, iDNES.cz

Mezi novými velvyslanci je čtvrtina absolventů Moskevského institutu

  • 31
České ministerstvo zahraničí zaměstnává zhruba stovku absolventů Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů, jedné z nejprestižnějších komunistických škol. Tu absolvovalo také minimálně pět z jednadvaceti nových českých velvyslanců, kteří se chystají na diplomatické posty. Uvedlo to dnes Rádio Česko.

Moskevský státní institut mezinárodních vztahů (MGIMO) měl podle rádia úzkou vazbu na komunistickou rozvědku KGB.

Mnoho jeho absolventů nyní pracuje na významných diplomatických postech. Jen na českém ministerstvu zahraničí je přes sto lidí, kteří touto školou prošli - tedy zhruba dvacetina z celkového počtu zaměstnanců resortu, tvrdí rádio.

Absolventi MGIMO jsou také mezi jednadvaceti novými velvyslanci, kteří by měli v brzké době zamířit na své zahraniční mise - školu navštěvovala až čtvrtina z nich. Je mezi nimi například i Tomáš Szunyog, který má namířeno do bosenského Sarajeva.

Už v roce 2001 přitom BIS upozorňovala vládu na několik jmen diplomatů a státních úředníků, kteří prošli nestandardní prověrkou u Národního bezpečnostního úřadu. A Szunyogovo jméno mezi nimi figurovalo.

Téměř všechny nové velvyslance už schválila vláda a jmenování stvrdil svým podpisem i prezident. O minulosti diplomatů ale nebyl ministerstvem zahraničí informován.

Českou diplomacii čekají v současnosti výměny na diplomatických postech. Podle Práva by měl do Číny odjet šéf ministerské sekce EU Libor Sečka, do Paříže má na velvyslanecké místo z Lucemburska přesídlit Kateřina Lukešová. Novým velvyslancem v Bratislavě se má stát Jakub Karfík.

Opoziční sociální demokracii popudil například plánovaný přesun velvyslance Michaela Žantovského z Izraele do Londýna. Podle ČSSD nemá Žantovský potřebnou kvalifikaci na post v Británii. - o výhradách ČSSD čtěte více zde

Sociálním demokratům vadí i plán přemístit velvyslance v USA Petra Koláře do Moskvy a podle Práva i to, že první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar má v Izraeli vystřídat Žantovského.

V Praze působí Mezinárodní sdružení absolventů MGIMO. Seznam jeho členů ovšem není veřejně přístupný.

Podle dřívějších informací médií je mezi nimi například náměstek ministra zahraničí Jan Kohout a zástupce Česka při NATO Štefan Füle. O nich se hovoří jako o členech letní překlenovací úřednické vlády Jana Fischera. Kohout má být ministrem zahraničí, Füle by mohl být vicepremiérem pro EU.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video