Roučkova volba však nebyla vůbec jednoduchá.

Roučkova volba však nebyla vůbec jednoduchá. | foto: www.cssd.cz

Mezi místopředsedy europarlamentu se dostal poslanec ČSSD Rouček

  • 66
Sociálnědemokratický europoslanec Libor Rouček bude jedním ze čtrnácti místopředsedů Evropského parlamentu. Roučka, který byl do europarlamentu zvolen za ČSSD, dnes vybrali zákonodárci ve třetím kole volby. Bude teprve druhým Čechem v této funkci, kterou dříve zastával jen Miroslav Ouzký z ODS.

Rouček bude v novém Evropském parlamentu vůbec nejvýše postaveným Čechem, přestože jeho funkce bude spíše ceremoniální.

Libor Rouček

Narozen 4. září 1954 v Kladně. Vystudoval Vídeňskou univerzitu (specializace na mezinárodní vztahy). Mimo jiné pracoval v ústředí Socialistické strany Rakouska, vyučoval na univerzitě v Sydney a byl redaktorem Hlasu Ameriky.

V roce 1998 se stal nejprve tiskovým mluvčím ČSSD a po jejím úspěchu ve volbách na čtyři roky mluvčím vlády Miloše Zemana (ČSSD).

Je členem ČSSD. V červnu 2002 byl zvolen poslancem, mandátu se vzdal v roce 2004 po zvolení do EP. Od listopadu 2006 byl prvním místopředsedou zahraničního výboru EP.

Roučkova volba však nebyla vůbec jednoduchá, stejně jako volba dalších místopředsedů. Nutnou nadpoloviční většinu získali v prvním kole jen tři kandidáti, ve druhém nikdo a ve třetím kole bylo zvoleno jedenáct nominovaných s nejlepším výsledkem.

Roučkovy šance byly v tu chvíli velké, protože kandidovalo pouze dvanáct zákonodárců a nedostalo se pouze na polského poslance Michala Kaminského.

Žádnou další významnou funkci, která by byla spojena s většími pravomocemi, však čeští poslanci v dohledné době nejspíš neobsadí.

Na vině je částečně i odchod ODS z nejsilnější lidovecké parlamentní frakce do frakce nové, která sdružuje konzervativní strany. Ta je až čtvrtým největším politickým uskupením v Evropském parlamentu, její vliv na jeho chod je zatím malý.

Někteří čeští europoslanci sice nadále usilují o post předsedy některého z parlamentních výborů, ale jejich šance na úspěch nejsou vysoké.

Češi ve strukturách EU

Vladimír Špidla
evropský komisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti
do funkce nastoupil 22. listopadu 2004

Libor Rouček
nově zvolen místopředsedou Evropského parlamentu
(jedním ze 14 místopředsedů EP byl od července 2004 do ledna 2007 Miroslav Ouzký)

Milena Vicenová
velvyslankyně České republiky u Evropské unie
ve funkci je od 7. ledna 2008, kdy vystřídala nynějšího ministra zahraničí Jana Kohouta

Karel Kovanda
zástupce generálního ředitele Generálního ředitelství pro zahraniční vztahy (Relex)
ve funkci od února 2005

Marie Bohatá
zástupkyně generálního ředitele Evropského statistického úřadu (Eurostat)
do funkce byla jmenovaná 14. září 2004

Jiří Malenovský
soudce Evropského soudního dvora od května 2004

Irena Pelikánová
soudkyně Soudu první instance od května 2004

Jan Kinšt
člen Evropského účetního dvora od května 2004

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video