Irské referendum o Lisabonské smlouvě, která má reformovat EU (12. června 2008)

Irské referendum o Lisabonské smlouvě, která má reformovat EU (12. června 2008) | foto: Reuters

Mezi Iry přibývá zastánců Lisabonské smlouvy, referendem už by prošla

  • 30
V Irsku roste podpora Lisabonské smlouvy. Podle nového průzkumu agentury TNS a deníku The Irish Times by se teď pro ni vyslovilo 51 procent voličů. To je osmiprocentní nárůst od loňského listopadu. O šest procent - na 33 - naopak ubylo těch, kteří by reformní smlouvu EU odmítli. Dublin má do konce pololetí říct, kdy o "Lisabonu" uspořádá nový plebiscit.

Nerozhodnutých voličů je 16 procent, napsaly The Irish Times na internetových stránkách. To znamená, že i kdyby všichni váhavci řekli ne, odpůrcům smlouvy by to stejně nestačilo. Čtyři pětiny Irů také soudí, že pro jejich zemi je v současné době, kdy světem cloumá ekonomická krize, členství v EU výhodou.

Lisabonská smlouva má reformovat fungování Evropské unie po jejím dvojím rozšíření z posledních let, kdy k původní patnáctce přibylo dalších dvanáct zemí. "Lisabon" nahrazuje zkrachovalý projekt takzvané euroústavy, jež se v roce 2005 dočkala hned dvojího odmítnutí v referendech - ve Francii a Nizozemsku.

Stejně jako euroústavu musí i Lisabonskou smlouvu ratifikovat všech sedmadvacet států Unie. Irská vláda ji loni v červnu předložila lidem v referendu a její nejhorší obavy se naplnily: proti bylo 53,4 procenta lidí.

Irové řekli NE Lisabonské smlouvě

přečtěte si o loňském referendu

Evropa zpanikařila a začala hledat východisko z patové situace. Výsledkem je záměr všelidové hlasování opakovat. Termín mají Irové oznámit ještě toto pololetí, tedy do konce českého předsednictví EU. Včera se na tom v Dublinu dohodl český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra s šéfem irské diplomacie Micheálem Martinem. - o návštěvě Vondry v Dublinu čtěte zde

Hlavní opoziční strana v Irsku, Fine Gael, také v neděli vyzvala vládu, aby nový plebiscit uspořádala už v dubnu. Podle ní by to pomohlo vypořádat se s ekonomickou krizí. Ale duben je nejspíš nereálný, vláda opakuje, že hlasování se bude konat "do října" a musí mu předcházet dohoda se zbytkem Evropy na zárukách, jež Irsko dostane výměnou za opakování referenda.

Irové chtějí, aby každá členská země Unie měla do budoucna svého komisaře. Ale podle Lisabonské smlouvy tak, jak je napsaná teď, by se jejich počet snížil.

Špičky EU se na prosincovém summitu dohodly, že příští komise by měla mít stejný počet členů jako nyní za podmínky, že Lisabon vstoupí v platnost. Dohodly se i na tom, že Dublinu bude ponechána jeho neutralita a daňová autonomie a že se nebude zpochybňovat tamní zákaz potratů. - o prosincovém summitu EU si přečtěte zde

Ratifikaci Lisabonské smlouvy zatím dokončilo 23 států. V dalších dvou - v Německu a Polsku - schází podpis prezidenta. Česká Sněmovna by o dokumentu měla jednat už tento týden, Senát pak v dubnu. Kromě Irů nikdo jiný v Unii referendum o smlouvě neuspořádal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video