Mezi českými službami vede Email

- Svět internetu zachvátil všeobecný trend poskytování nejrůznějších služeb zdarma. Nabízeny jsou programy, reklamní prostor či třeba účty elektronické pošty zdarma neboli freemaily. S mailovými službami bez poplatků se už asi setkala převážná většina uživatelů. Někteří je vyzkoušeli a zavrhli, jiní si je oblíbili a běžně je využívají. Úroveň jednotlivých služeb však není stejná.

Z českých freemailů se na základě redakčního testu z minulého týdne jako nejvíce spolehlivý jeví Email, drobné potíže měl pouze s odesíláním zprávy při zadání více adresátů. Dobrý dojem z jeho rychlosti však snižuje fakt, že pro bezplatnou práci se zprávami je na Emailu nutno používat webové rozhraní, neboť služba POP3 (Post Office Protocol) není k dispozici zdarma. Podobných příznivých výsledků jako Email dosáhl též Atlas, pomalejší bylo pouze zaslání přílohy, paradoxně v době mimo špičku. Lepším průměrem je Seznam, který nyní přechází na novou databázi, přesto se u něho v průběhu testu nevyskytly žádné výpadky. Paradoxní výsledky ukázalo měření spolehlivosti služby Centrum: zatímco ve špičce dokázal tento systém doručit všechny zprávy za minutu, mimo špičku mu to trvalo déle, tedy pět, resp. šest minut. V celkovém hodnocení naprosto propadl Post. V e špičce ani mimo ni si nedokázal poradit s odesláním příloh a stále hlásil chyby. Navíc při jednom z pokusů o odeslání prostého textu a zadání více adresátů došla zpráv a jenom na jednu ze tří uvedených adres.

Zahraniční služby vyšly z testu nerozhodně
Všechny tři zahraniční poštovní servery skončily v testu zhruba na stejné pozici. Netaddress (nabízí emailové adresy s příponou usa.net) byl velmi rychlý, ani v jednom případě však nedoručil přílohu. Hotmail doručil všechny zprávy korektně, jeho rychlost se dá označit za spolehlivou. Server Yahoo též vynikl rychlostí, ve špičce však nebylo možné se na něj připojit.

Rychlost a spolehlivost bývají proměnlivé
Uživatelské zkušenosti s freemaily jsou různé, závisí samozřejmě na mnoha faktorech, které neplatí pouze pro freemaily, nýbrž pro přenos elektronických dat vůbec. Svou roli hraje druh připojení k internetu - samozřejmě čím rychlejší, tím lepší. Při posuzování rychlosti a spolehlivosti posílání pošty přes freemail je rovněž nutné vzít v úvahu i denní dobu či kvalitu telefonní linky (digitální je spolehlivější a rychlejší než analogová), poměrně důležitý je i výběr poskytovatele připojení.

Bez registrace to nejde
Registrací, to znamená uvedením údajů o své osobě, v první řadě uživatelského jména a hesla, se uživatel stává majitelem freemailového účtu. Většina českých freemailových služeb poskytuje pro zprávy prostor kolem 10 MB. Řada serverů nabízí nejrůznější možnosti, jak získat více místa (například prohlížením určitých reklamních stránek). Velkou výhodou je též neomezený přístup k účtu odkudkoli na světě, jedinou podmínkou je počítač připojený k internetu. Pokud se uživatel připojuje především z domova, je možné si práci s freemailem zpříjemnit. Drtivá většina provozovatelů těchto služeb nabízí i možnost využít služby POP3. Nainstalovaný emailový klient jako například Microsoft Outlook a služba POP3 umožňují stahovat zprávy na pevný disk počítače, což značně zjednoduší práci s poštou. Během práce se zprávami v poštovním programu není totiž nutné být připojen, a poplatky za telefon se tak značně snižují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video