Houslista, architekt, oslavenkyně. Teroristé v Paříži muslimy nešetřili

  • 12556
Francouzské úřady už identifikovaly všech 129 obětí pátečního teroru v centru Paříže. Pohled na seznam mrtvých ukazuje, že víra v Alláha o životě či smrti pod rukama džihádistů nerozhoduje. Sociální sítě a média v arabských zemích na severu Afriky teď plní příběhy muslimů, kteří během útoku zahynuli.

Pro Kheireddina Sahbiho byla hudba smyslem života. Talentovaný houslista ve svém rodném Alžírsku pořádal úspěšné koncerty, přestože mu ještě nebylo ani třicet let. Jeho snem bylo studovat v Paříži - kulturní metropoli západní Evropy, odkud se shodou okolností během koloniální éry řídil i osud jeho vlastní země.

Teror v Paříži

Díky svému nadání se dostal na prestižní univerzitu Sorbonna, píše alžírský deník ChoufChouf. Studoval tam etnomuzikologii, navštěvoval špičkové koncerty klasické hudby a pilně trénoval, aby se z něj stal skutečný virtuóz. Když se však v pátek večer vracel do svého bytu v desátém pařížském obvodu, jeho slibnou kariéru rázně uťal útok džihádistů z hnutí Islámský stát.

Kheireddin, stejně jako jeho vrazi, vyznával islám. Zatímco však on pořádal koncerty a chodil na přednášky, jeho budoucí vrazi trénovali střelbu a studovali teologické spisy radikálních duchovních o tom, jak je třeba nenávidět všechny „nevěřící“.

Nevěřící - či dokonce kacíři - jsou podle nich ovšem i muslimové, kteří se věnují čemukoli jinému kromě modliteb a džihádu. Třeba hudbě, výtvarnému umění, hudbě nebo studiu.

Teroristům v Paříži bylo jedno, zda vraždí křesťana, muslima, hinduistu nebo člověka bez vyznání. Kheireddinova páteční smrt ukazuje, že náboženství tváří v tvář vrahům z Islámského státu nehraje roli.

14.listopadu 2015 v 21:37, příspěvek archivován: 18.listopadu 2015 v 14:49

Houda & Halima Saadi, 2 sisters from #Tunisia, killed by #ISIS among 129 victims in #Paris https://t.co/eNL1zE66Ay pic.twitter.com/bgKhrvz2Po

Příběhů podobných tomu Kheireddinovu se mezi pařížskými muslimy odehrálo hned několik. Střelba z útočných pušek ukončila třeba oslavu 35. narozenin servírky Houdy Saadiové, francouzské muslimky s tuniskými kořeny. Islámský stát si oběti nevybíral - i kdyby ovšem ano, oslavenkyně by jejich řádění patrně nepřežila.

Stejně jako její sestra Halima si totiž s radostí vychutnávala francouzskou svobodu a otevřenost.

Ač vyznavačka Alláha, bez starostí dávno odložila i tradiční šátek a stejně jako zbytek západní civilizace pečovala o svůj zevnějšek. Radikální islamisté, podle nichž ženy patří pod nikáb a k plotně, nic takového nemohou vystát.

Život sester Saadiových a mnoha dalších účastníků jejich narozeninové oslavy skončily v restauraci La Bélle Equipe, kde obě i pracovaly. Mrtvých tam bylo celkem devatenáct. Jejich bratr Khaled si před střelbou stačil lehnout na podlahu, Halimě ani Houdě už však nedokázal pomoci, píše The Guardian. Halima Saadiová měla dvě malé dcerky, sedmiletou a dvouletou.

15.listopadu 2015 v 12:58, příspěvek archivován: 18.listopadu 2015 v 14:29

#Brief Mohamed Amine Benmbarek, marocain, 28 ans, mort dans #AttentatsParis (au #carillon et non pas au #Bataclan) pic.twitter.com/tVKihIOECy

Mladý a úspěšný muslim zemřel také v kavárně Le Carillon, jen asi 700 metrů od pařížského náměstí Republiky. Osmadvacetiletý Maročan jménem Mohamed se živil jako architekt, podle marockého serveru Telquel dokonce vyučoval na pařížské architektonické škole Malaquaís.

V pátek chtěl strávit příjemný večer se svou manželkou Mayou, posezení před kavárnou však ukončila série výstřelů z kalašnikova.

„Čerstvě ženatý Mohamed Amine Benmbarek zemřel, zatímco jeho manželka byla třikrát zasažena a v kritickém stavu skončila v nemocnici. Inna lillahi wa inna ilaihi Raji3oun,“ napsal na Facebooku jeho bratranec Akram, který žije v kalifornském San Diegu. Poslední věta v arabštině je tradiční zvolání muslimů, kterým zemřel blízký člověk: Patříme Alláhovi a vrátíme se k němu.

16.listopadu 2015 v 18:30, příspěvek archivován: 18.listopadu 2015 v 14:50

Asta Diakite, France. Her cousin, footballer @Lass_Officiel, called her his "big sister." #enmémoire pic.twitter.com/ghUx7eQqq9

Praktikujícím muslimem je také francouzský fotbalový reprezentant Lassana Diarra - defenzivní záložník klubu Olympique Marseille, který v minulosti nastupoval třeba i za londýnskou Chelsea, Real Madrid nebo Arsenal.

Diarra byl v pátek večer na trávníku pařížského stadionu Stade de France, kde chtěli islamisté rozpoutat masakr. Na ochozy pro 80 tisíc fanoušků, kteří sledovali zápas francouzské reprezentace s Německem, se díky ostražitosti ochranky nedostali (více se dočtete zde).

Diarra a jeho spoluhráči zápas dohráli, aniž by jim někdo o útocích řekl. Mezitím však v centru Paříže umírala jeho sestřenice Asta Diakitová. „Byla pro mě vzorem, podporou a velkou sestrou,“ prohlásil fotbalista v sobotu na své oficiální facebookové stránce.

15.listopadu 2015 v 13:49, příspěvek archivován: 18.listopadu 2015 v 14:51

Djamila, tuée dans les attentats, symbolisait à Dreux la réussite de toute une génération https://t.co/JtdXag6FEi pic.twitter.com/kWwyyMCyWf

Gregory Reibenberg, židovský majitel již zmíněné restaurace La Bélle Equipe, střelbu přežil. Jeho manželka, muslimka alžírského původu jménem Djamila, ovšem takové štěstí neměla, píše deník Libération. Čtyřicetiletá žena, která pracovala jako recepční v centrále módního domu návrhářky Isabel Marant, po střelbě zemřela cestou do nemocnice.

„O naši dcerku se neboj,“ zněla podle Reibenberga poslední slova, která řekl své umírající ženě. „Jsem si jistý, že mě slyšela,“ dodal pro kanadskou televizi CTV. Sám se teď musí postarat o osmiletou dívku Tess.

Všechny oběti z restaurace Reibenberg sám dobře znal, narozeniny servírky Houdy Saadiové tam kromě její rodiny slavila také velká část jeho zaměstnanců. Svůj podnik na Rue de Charonne po útoku znovu navštívil až v neděli. Před restauraci, kde se mezitím nahromadily květiny, svíčky, vzkazy a fotografie obětí, položil bílou kytici.

Sloučené diskuse

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vzhledem k povaze diskusí o teroristickém útoku ve Francii se portál iDNES.cz rozhodl tyto diskuse spojit do jediné. Najdete ji pod všemi nově vydanými články. I v ní platí tato pravidla diskutování. Děkujeme všem, kteří diskutují slušně a k věci (třebaže kriticky).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video