Zásah policie proti protestujícím učitelům na jihu Mexika. (19. června 2016)

Zásah policie proti protestujícím učitelům na jihu Mexika. (19. června 2016) | foto: AP

Jih Mexika odřízli bouřící se učitelé, vláda do oblasti shazuje jídlo

  • 26
Jihem Mexika zmítají protesty proti školské reformě. Rozzuření učitelé zapalují automobily a blokují silnice. Podle vlády způsobili v odříznutých regionech potravinovou krizi a proto do oblasti vysílá letouny s jídlem a základními potřebami.

První letoun s 18 tunami kukuřice odletěl na jih Mexika ve čtvrtek a s dodávkami by se mělo pokračovat až do víkendu. Vláda chce do regionů odříznutých barikádami na silnicích shodit 100 tun základních surovin. „Jsou tam tisíce dětí bez jídla. Musíme zasáhnout, protože takhle nemůžeme dál pokračovat,“ cituje ministra vnitra Miguela Ángela Osorio Chonga web VICE News.

01.července 2016 v 02:50, příspěvek archivován: 01.července 2016 v 13:22

Llega a #Oaxaca avión con alimentos para abastecer tiendas #Diconsa https://t.co/MUTLINjx3c pic.twitter.com/5QU9wGYdIZ

Podle agentury AP jsou v dodávkách potraviny, základní potřeby či benzin. Někde dochází i léky. Demonstrující učitelé údajně přes barikády některá auta nechávají projet, cisterny a nákladní vozy však nepouštějí. Demonstranti odmítají, že by uvrhli zemi do krize. „Tohle je mediální kampaň, která má ospravedlnit akce proti barikádám. Vláda chce, aby si lidé udělali o učitelích špatný obrázek,“ uvedl jeden z vůdců protestů David Estrada. Podle něj jsou některé blokády přes noc otevřené a jídlo i palivo se vždy dostalo skrz.

Jih Mexika normálně žije v tomto období roku z turistického ruchu. Ve městě Oaxaca, které je centrem stejnojmenného regionu, je však nyní obsazeno sotva pět procent hotelových pokojů. Problémy má i stát Chiapas u hranic s Guatemalou.

Školská reforma bere moc z rukou odborů

Sporná školská reforma, která je učitelům trnem v oku, platí v Mexiku přes dva roky a má zemi pomoci zlepšit vzdělávací systém. Podle průzkumů veřejného mínění ji většina lidí schvaluje, a i když není dokonalá, experti ji označují za lepší, než byl starší model.

Národní konfederace zaměstnanců ve školství (CNTE) s ní však zásadně nesouhlasí. Jako největší odborová organizace mexického školství totiž od konce 60. let vzdělávací systém ovládala.

Radikálně levicové odbory se silnou základnou v chudých mexických státech Chiapas a Oaxaca vytvořily v minulosti klientelistickou síť a měly pod kontrolou školskou státní správu. Nový zákon však vyžaduje povinné testování učitelů a ukončil tak praxi, v níž bylo s učitelskými posty kšeftováno.

Nepokoje eskalovaly v posledních týdnech s tím, jak vláda zvýšila tlak na zavedení reformy do praxe. Kvůli obvinění z praní špinavých peněz a dalších trestných činů byli také zadrženi dva odboroví předáci.

Před necelými dvěma týdny došlo k násilnému střetu odborářů s policií, při kterém zemřelo šest lidí a více než stovka dalších utrpěla zranění. Nyní CNTE varovalo, že protesty v příštích dnech ještě zesílí. V Oaxace i po celé zemi plánují postavit další barikády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video