Mexický drogový boss Teodoro Garcia Simental přezdívaný El Teo. (12. ledna 2010)

Mexický drogový boss Teodoro Garcia Simental přezdívaný El Teo. (12. ledna 2010) | foto: AP

Mexiko dopadlo důležitého drogového bosse. Oběti rozpouštěl v kyselině

  • 17
Mexickým bezpečnostním složkám se podařilo ulovit jednu z největších ryb drogového podsvětí. Dopadly Teodora Garciu Simentala, který zemi děsil krutými praktikami včetně rozpouštění těl v kyselině. Úspěch mexická policie slaví ve chvíli, kdy země vstoupila do nekrvavějšího období během svého tříletého boje proti obchodu s drogami. Jen v sobotu napočítali policisté 69 vražd.

Simentala, kterého mexický drogový svět přezdívá "El Teo" nebo "Tres Letras" (Tři písmena) podle tří písmen jeho přezdívky, policisté dopadli ve státě Baja California.

Simentalovo jméno figuruje na seznamu 24 nejhledanějších mexických drogových bossů a vláda před časem vypsala za informace vedoucí k jeho dopadení odměnu 2,1 milionu dolarů (téměř 38 milionů korun).

Mexičtí policisté ohledávají místo činu "drogové" vraždy.

Mexičtí policisté ohledávají místo činu "drogové" vraždy.

Simental, šéf jednoho z drogových kartelů, je podle policie již druhým významným drogovým bossem, který byl v tomto měsíci zadržen. Na počátku ledna mexická policie zatkla Carlose Beltrána Leyvu, jednu z klíčových osob drogového podsvětí.

Tvář oddělená od lebky

Drogoví bossové v poslední době kromě vražd přitvrzují i v zastrašování, minulý týden oddělili tvář jedné oběti od lebky a našili ji na kopací míč. I když skoro všichni zabití byli nějakým způsobem zapojeni do kartelů, dopad je cítit i mezi obyčejnými Mexičany.

Zatčený drogový boss Carlos Beltrán Leyva. (3. ledna 2010)

Zatčený drogový boss Carlos Beltrán Leyva. (3. ledna 2010)

"Člověk se ptá, jak to skončí," říká architekt z města Monterrey Daniel Vega. "Pochybuji, že Mexiko může v boji s drogami uspět, zvlášť když poptávka po nich, stejně jako peníze a zbraně, přicházejí ze Spojených států."

Hasiči sundavají ze střechy jednu z obětí mexické drogové válkyBadatelé z Přeshraničního ústavu univerzity v San Diegu s použitím takzvaného narkobarometru sledují a analyzují vraždění v Mexiku v naději, že najdou cesty jak násilí potlačit. Napočítali přes 20 000 vražd od roku 2001, z toho více než polovina v posledních dvou letech.

Loňský rok byl s více než 6 500 vraždami spojenými s obchodem s drogami nejkrvavější od roku 2006, kdy prezident Felipe Calderón vyhlásil drogovým kartelům válku a vyslal do boje proti organizovanému zločinu 45 000 vojáků.

Místo činu v Tijuaně, kde byli zabili tři mladí lidé (3. ledna 2010)"Skutečně to vypadá, že násilí roste geometrickou řadou, ale není jasné, zda to nutně musí sklouznout ještě dál," řekl ředitel ústavu David Shirk. Poukázal na to, že vládní operace zasáhly sedm z osmi významných drogových kartelů země.

A přestože umírají hlavně lidé zapojení do kartelů, násilí děsí i obyčejné Mexičany. "Kvůli násilí se každý den bojím vyjít na ulici a už nechci ekonomicky vyniknout, protože to by ze mě udělalo snadný terč únosu," řekla zdravotní sestra z Monterrey Silvana Cervantesová.

Fernando Escobedo z Tijuany trávil večery v řadě klubů, až do nedávného masakru v jednom z nich. "Teď se radši scházím s lidmi v jejich domovech, s rodinou a přáteli."

Zločin a nezaměstnanost

Prezident Calderón minulý týden řekl, že přesune pozornost na vytváření pracovních míst a na snižování chudoby a že boj s drogovými kartely, který dominoval první polovině jeho mandátu, se posune na třetí příčku.

Policista z Monterrey Delfino Ramos, který se ve své práci každodenně potýká s násilím, vidí v hospodářských záležitostech kořen problémů. "Tak vysoká nezaměstnanost přivádí lidi ke zločinu," řekl.

Průstřely a krev na dveřích auta jedné z obětí války mezi mexickými drogovými kartely.

Průstřely a krev na dveřích auta jedné z obětí války mezi mexickými drogovými kartely.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video