Erika Gandaraová na policejní stanici v Guadalupe (18. listopadu 2010)

Erika Gandaraová na policejní stanici v Guadalupe (18. listopadu 2010) | foto: Profimedia.cz

Mexické město zůstalo bez policie. Poslední strážkyně zákona zmizela

  • 140
Obyvatelé mexického města Guadalupe zřejmě přišli o posledního ochránce zákona. Osmadvacetiletá policistka Erika Gandaraová je už několik dní nezvěstná. Unesli ji ozbrojení muži. V boji proti zločinu vytrvala z místního policejního sboru jako jediná - kolegové buď policii opustili, nebo je zavraždili.

Devítitisícové Guadalupe leží v mexickém státě Chihuahua poblíž hranic se Spojenými státy, tedy v oblasti krvavých bojů drogových kartelů. Jen o několik desítek kilometrů dále se nachází Ciudad Juaréz, které je s letošními třemi tisíci násilnými úmrtími považováno za nejvražednější město světa (více o násilí v Ciudad Juaréz čtěte zde).

Nejčerstvější případy násilí

Násilí spojené s narkomafií neutichlo ani v uplynulých dnech. V Acapulcu na pobřeží Tichého oceánu nalezla policie před barem, odkud někdo o několik dní dříve unesl 11 mužů, dvě těla s odseknutou hlavou. Další dva unesené později našli s uříznutými dlaněmi a chodidly.
Ve městě Ayutla v jihomexickém státě Guerrero najelo auto do skupinky vycházející z kostela, tři lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění.
V Otatitlánu ve státě Veracruz byl v pondělí zabit jeden policista a další byl zraněn poté, co na městský úřad spustil palbu ozbrojenec. V následné přestřelce byli zraněni další tři lidé včetně dítěte, kteří byli v té době na svatbě.

zdroj: ČTK

V severomexickém městě Ciudad Juárez a postříleli nájemní vrazi na soukromé oslavě devět lidí (18. října 2010)

Násilí se nevyhýbalo ani samotnému Guadalupe, například v roce 2008 našli na hlavním náměstí chladničku se třemi uřezanými hlavami. Jedna z nich patřila policejnímu veliteli. Před půl rokem drogový gang zabil starostu města.

Asi desetičlenný policejní sbor města se ve vlně násilí rychle rozplynul. Někteří policisté byli zavražděni, další raději sami odešli. Ne tak osmadvacetiletá svobodná a bezdětná Erika Gandaraová. S automatickou pistolí v ruce sama neohroženě hlídkovala v ulicích města.

"Jsem jediná policistka v tomhle městě. Jsem zákon. Z mých deseti spolupracovníků jich několik rezignovalo a zbytek byl zabit," prohlásila při jedné ze svých hlídek Gandaraová.

Nástup žen

Nebojácná žena bránila obyvatele města až do 23. prosince, kdy do jejího domova vtrhla skupina maskovaných a ozbrojených mužů a policistku někam odtáhla. Úřadům však trvalo pět dní, než po ní začaly pátrat. Zatím bezvýsledně.

Gandaraová ve své odvaze postavit se neúprosným drogovým gangům ale není mezi Mexičankami jediná. S ubývajícím počtem mužů ochotných riskovat vlastní život v policejní službě pomalu přibývá právě žen, které vyrážejí do boje s násilím.

Ve státě Chihuahua je hned pět policejních oddílů, kterým velí ženy. Šestá - osmatřicetiletá Hermila Garcíová - byla zavražděna v listopadu. Coby policejní šéfka přežila pouhé dva měsíce.

Když se ve městě Praxedis G. Guerrero, které leží nedaleko Guadalupe, rok nepřihlásil žádný místní muž do úřadu policejního šéfa, ujala se v říjnu místa teprve dvacetiletá studentka kriminalistiky a matka malého syna Marisol Valles Garciová. Okamžitě se o ní začalo mluvit jako o nové národní hrdince (více o mexické policistce čtěte zde).

Od roku 2006, kdy prezident Felipe Calderón vyhlásil válku obchodu s drogami, už zemřelo v zemi násilnou smrtí přes třicet tisíc obyvatel. Úroveň násilí se neustále stupňuje a podle místních je situace horší než před čtyřmi lety. Letošní rok byl vůbec nejhorší, zabito bylo 12 500 lidí, uvedl list The Times.

Guadalupe v Mexiku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video