Přijmout byť jediné ditě je pro mnohé městské školky problém. Ilustrační foto

Přijmout byť jediné ditě je pro mnohé městské školky problém. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Městské školky jsou plné, rodiče mají smůlu

  • 58
Kvůli tomu, že se rodí hodně dětí, nevědí mnozí rodiče kam s nimi, když musí do práce. Mnoho mateřských školek bylo v 90. letech zrušeno a města nové neotvírají. Redaktorka MF DNES byla odmítnuta ve všech školkách, které navštívila.

Všude zněla stejná písnička: "Volné místo? Žádné nemáme. Už při zápise jsme museli polovinu dětí odmítnout," krčí rameny učitelky všech mateřských škol v blízkém i vzdáleném okolí Prahy.

Redaktorka MF DNES je náhodně navštívila se stejnou historkou: do obce se na podzim stěhuje, proto nestihla zápisy, a zároveň chce po mateřské nastoupit do práce a nemá kam dát čtyřletého syna.

Z dvanácti navštívených školek neměla volno ani jediná. Někde, jako třeba v Černošicích či v Jesenici, přidali optimistickou větu: "Plány na přístavbu školky už máme, ale zatím bohužel..."

Soukromá školka? Za 17 tisíc
Obzvlášť v Jesenici mají rodiče velký problém: počet obyvatel se během patnácti let ztrojnásobil, žije tu více než tři tisíce lidí, ale školka přijímala jen 41 dětí.

"Podívejte na tu složku, ta je plná žádostí," ukazuje tlustý spisek ředitelka zdejší základní a mateřské školy Vladislava Hluchá.

"Aha, takže asi nemá moc smysl, abychom podávali přihlášku," říká redaktorka MF DNES.

"Naděje umírá poslední," krčí rameny ředitelka.

"A kolikátí náhradníci v pořadí bychom byli?"

"Tak asi padesátí," listuje přihláškami Vladislava Hluchá.

"A co mi teda radíte? Jak to řeší matky dětí, které jste odmítli?"

"No, existuje tu soukromé hlídání, Veselý domek se to jmenuje."

"Tam jsme byli, a řekli nám, že bychom platili sedm tisíc měsíčně a ještě nebudou hlídat děti celý týden, jsou přetížení, takže jen od úterý do čtvrtka. Pondělky a pátky si rodiče musí zařídit sami, což dělá další tisíce měsíčně za celodenní chůvu. Opravdu není jiná možnost?"

"No, pak je tu ještě soukromá školka, ale tam se platí víc, než si řada lidí vydělá - slyšela jsem něco o sedmnácti tisících měsíčně," popisuje poslední možnost ředitelka.

Problém je už se zápisem
Už jen splnit kritéria pro to, aby dítě mohlo k zápisu, není jednoduché. Když třeba rodina nemá v obci trvalé bydliště - a to každý její člen - je ze hry o místo ve školce předem vyřazeno.

Výhrou je věk dítěte: pět let. Předškoláky totiž školky musí přijmout a tyto děti tak mají přednost před všemi ostatními. Teprve pak jsou na řadě děti čtyřleté.

Ty ještě o rok mladší školka přijme, jen když se náhodou nehlásí víc starších, což znamená, že matky, které se chtějí po třech letech vrátit do práce, mají jen pramálo šancí.

"Potíž je, že do zaměstnání je nevezmou bez potvrzení, že dítě chodí do školky, a já naopak musím dát přednost již zaměstnaným matkám. Matky tak jsou mezi dvěma mlýnskými kameny," říká ředitelka mateřské školy Paprsek v Ostravě Natália Gardošová. "Zoufalým matkám, které nemají dítě kam dát, opravdu neumím poradit."

Na přivýdělek zapomeňte
Prakticky bez šance jsou ženy, které si jen chtějí k mateřské přivydělat. Nový zákon jim sice umožnil dát dítě na pár hodin denně do školky a pracovat, aniž by přišly o rodičovský příspěvek, ale ve skutečnosti to nejde.

"Tyto děti tabulkově zaberou stejné místo jako dítě, které chodí celodenně, ale školka na něj dostane jen poloviční dotaci. Vyhláška je nedomyšlená. Školky raději tyto děti vůbec nepřijímají," říká ředitelka soukromé školky Klubíčko v Kolíně Romana Zalabáková.

Její mateřská škola vyhrála celorepublikovou anketu rodičů o nejlepší mateřinku a o děti nemá nouzi, i když tu rodiče platí víc než v běžné školce - 1500 korun měsíčně. "Máme takový zájem, že k nám své ještě nenarozené děti chodí zapisovat už i těhotné maminky. Mám zapsané děti na rok 2009," popisuje.

Jediná rada: hledat a hledat
Proč je tak málo míst, je jasné: poloprázdné školky se v polovině 90. let houfně rušily. Proč se však teď neotevírají nové, když se podle sociologů ještě čtyři pět let bude rodit hodně dětí, což pro školky znamená dostatek dětí v nejbližších devíti desíti letech, je už složitější.

Nahlas to nikdo neřekne, ale "černý Petr" je zřejmě na obecních úřadech. "Nechtějí navýšit kapacitu, protože nevědí, jak to bude vypadat, až populační exploze pomine. Ale je to samozřejmě na úkor dětí," říká jedna z ředitelek mateřských škol.

Co tedy matkám zbývá? "Tlačit na obce. Zajděte třeba přímo za starostou," radí Libuše Josieková z krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

A když to nepomůže? "Existuje jediná možnost - hledat a hledat," říká ředitelka mateřské školy Soukenická v Brně Jiřina Kovaříková. Ta posílá každý den domů zoufalé rodiče s otázkou: Máte ještě místo?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video