Město zvyšuje pokuty taxikářům

  • 7
Praha - Až milion korun by měl zaplatit taxíkář, který šidí zákazníky na jízdném. Magistrát chce totiž zvýšit postihy za předražování v taxislužbě. Radní Rudolf Blažek předloží v listopadu zastupitelstvu novelu zákona o cenách, která umožní potrestat nepoctivé taxíkáře důrazněji než nyní.

Praha využije své legislativní iniciativy a pokusí se novelu prosadit v parlamentu.

Radní Blažek však popírá, že by chtěl svým návrhem taxíkářům vyhlásit válku. "Když někdo krade, má být za to patřičně potrestán," tvrdí. Dosud totiž mohli kontroloři živnostenského odboru magistrátu uložit taxíkáři pokutu pouze ve výši částky, o kterou se obohatil. "Pokud si taxíkář naúčtoval za jízdu tisíc korun, ale podle platných tarifů měl nárok pouze na stokorunu, pokuta mohla být nanejvýš devět set korun," poznamenal Blažek.

Šéf taxislužby AAA Jiří Kvasnička iniciativu magistrátu schvaluje, zaráží jej však, proč s ní radní tak dlouho otáleli. "Možná by bylo dobré zvážit finanční postih úředníků za to, že tady dvanáct let nechali džungli a klidně se dívali, jak se Praha v očích cizinců díky taxíkářům posouvá někam na Balkán," říká Kvasnička.

Od ledna 2000 do září 2001 evidoval magistrát 78 stížností podaných na předražené jízdné taxi. Více než polovinu podali cizinci. "V 64 případech jsme uložili pokutu za předražení v rozmezí od 27 do 2285 korun," sdělil Josef Šídlo ze živnostenského odboru. 

Kvasnička však namítá, že magistrát se nesnaží důsledně řešit problém tam, kde je nejpalčivější v turisticky atraktivních lokalitách u hlavního a holešovického nádraží či na Staroměstském náměstí. "Nepřeženu, když budu tvrdit, že předražování je problémem tří čtyř stovek stále stejných taxíkářů, o kterých už musí kontroloři vědět. Ti však na tato místa téměř nechodí, i když třeba pozemek u hlavního nádraží patří městu," upozornil Kvasnička. Přitom podle tvrzení živnostenského odboru kontroloři vyrážejí do ulic zhruba čtyřikrát měsíčně.

S názorem Jiřího Kvasničky souhlasí i předseda Cechu taxíkářů Pavel Pavlát. Podle něho pokuty nic neřeší. "Již několik let navrhujeme systém, který dobře funguje v zahraničí," konstatoval Pavlát. Například ve Švédsku magistráty s konkrétními taxíkáři uzavírají smlouvy o užívání městského prostranství, ve které jsou přesně stanoveny ceny jejich služeb. "Když ji taxíkář poruší, lze smlouvu jednoduše vypovědět," řekl Pavlát.

"Magistrát se zmohl pouze na to, že vydal příručky s cenami jízdného. Ty však neodpovídají realitě, jelikož v nich není zahrnuto třeba provozní čekání," dodal.

Možnosti, jak výrazně postihnout nepoctivce z řad taxíkářů však již dnes existují i u nás. Kontrolní jízdy dělá i Česká obchodní inspekce, která může podle zákona o ochraně spotřebitele uložit taxíkáři pokutu za předražení až do výše milionu korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video