Město zprůhlednilo výběrová řízení

P ř e r o v - Průhlednější pravidla při výběrových řízeních na městské zakázky schválili přerovští zastupitelé. Pravidla by měla zamezit možnostem, že by se účastníci řízení pokoušeli podplatit členy výběrové komise. Hlavní roli při výběru tak napříště bude hrát cena, za kterou jsou firmy schopné zakázku uskutečnit. Debatu o projasnění pravidel vyvolal podnět bývalého starosty města. Podobný krok, jaký učinila přerovská radnice, je přitom ojedinělý.

Živou debatu o projasnění pravidel vyvolal podnět bývalého starosty města a nyní zastupitele za ČSNS Petra Dutka. Ten požadoval po kontrolním výboru města prošetření loňského výběrového řízení na třicetimilionovou rekonstrukci Domova s pečovatelskou službou na Mervartově a Fügnerově ulici. "Zvítězila totiž firma, která nabídla o 12 procent vyšší cenu. Moje kritika mířila hlavně na neprůhledné hodnocení, při kterém je vždycky možné, aby členové výběrové komise vybrali firmu, kterou si přejí," argumentoval Dutko.

"Stačí, když na první místo hodnocení postaví buď nejlepší reference, nebo jiné kritérium, o němž vědí, že má firma nejlepší. Vhodně nastavená a pokaždé jiná kritéria mohou vést k tomu, že bez potíží vyhraje firma, u které je vhodné, aby zvítězila," tvrdí Dutko, který sám má zkušenosti s desítkami výběrových řízení v domovní správě města a tvrdí, že v 99 procentech vždy vybrali firmu, která nabídla nejnižší cenu.

Kontrolní výbor sice v případě domova s pečovatelskou službou nezjistil porušení zákona, ale poukázal na některé nedostatky výběrového řízení. "Doporučili jsme zastupitelům, aby při všech dalších městských zakázkách byla na prvním místě při hodnocení firem cena," řekl předseda kontrolního výboru Ferdinand Ježík (KDU-ČSL).

"To není možné. Znamená to, že třeba zvítězí firma, která je sice o dvacet procent levnější, ale nemá zkušenosti a zakázku pokazí," protestoval místostarosta Bohumil Procházka (ODS) s tím, že hodnocení výběrové komise je většinou subjektivní a musí brát v úvahu především doporučení o firmě.

"Jistě, formálně je tak vždycky všechno v pořádku. Jenže pokud nejsou předem jasná pravidla, otevírá se snadná cesta ke korupci. Zpochybnitelných výběrových řízení, při kterých se nad členy výběrové komise mohou vznášet stíny manipulování, je přitom ve městě víc," tvrdí naopak Dutko.

Přerovští zastupitelé i přes protesty doporučení kontrolní komise posuzovat cenu zakázky na prvním místě schválili. "Šlo o to, aby kritéria hodnocení byla vždy předem jasná, a to se povedlo," řekl Ježík. "Věřím, že teď už bude mnohem nesnadnější pokoušet se falšovat výběrová řízení ve prospěch vybraných firem," komentoval rozhodnutí zastupitelstva Dutko.

Podobný krok, jaký učinila přerovská radnice, je přitom ojedinělý. Například olomoucká radnice nemá žádná pevná pravidla pro výběrová řízení. "Myslím, že je to alibismus. Podle mě by měly vždycky hrát velkou roli reference. Navíc výběrová komise je vždy pětičlenná a každý ze členů má přitom většinou jiný názor, takže nějaká domluva či korupce je tak téměř vyloučena," domnívá se náměstek primátora Jaromír Czmero.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video