Drtivou většinu vražd v Hondurasu mají na svědomí gangy známé ve Střední Americe jako "maras". | foto: Profimedia.cz

Drtivou většinu vražd v Hondurasu mají na svědomí gangy známé ve Střední Americe jako "maras". | foto: Profimedia.cz | foto: Profimedia.cz

Město, kde se hrobníci nenudí. Metropole zločinu leží v Hondurasu

  • 0
Pohřební zřízenci ze San Pedra Sula říkají, že žijí v Satanově městě. Ve dne v noci čekají u brány městské márnice, aby své služby mohli nabídnout truchlícím rodinám. V metropoli zločinu nemají o zákazníky nouzi - město v Hondurasu je mimo válečné zóny nejnásilnější oblastí na světě.

"V San Pedru žije sám Satan," říká nervózně zaměstnanec místní pohřební služby Lucas. "Zabíjení lidí je tady na denním pořádku, jako kdyby nebyli víc než kuřata," dodává. Statistika mu dává za pravdu: v San Pedru Sula připadá ročně 173 vražd na 100 tisíc obyvatel, což z druhého největšího města Hondurasu činí místo s největší mírou násilí a kriminality na světě.

Nízké počty policistů v ulicích na každodenní násilí absolutně nestačí. Extrémní zkorumpovanost strážců zákona navíc u místních vzbuzuje spíše strach než pocit bezpečí. Proto se občané na policii často vůbec neobracejí. "Nedostatek důvěry v bezpečnostní složky a skutečnost, že se vyšetřovatelé zabývají jen malým procentem zločinů, vede přirozeně k tomu, že lidé věci berou do vlastních rukou," shrnuje situaci Gustavo Irias z Centra pro výzkum demokracie v hlavním městě Tegucigalpa.

Lucas připravuje mrtvoly na pohřeb už od svých patnácti let a pamatuje časy, kdy většina lidí umírala přirozeně. "Dnes je něco takového vzácné. Běžně pohřbíváme lidi s šesti až deseti střelnými ranami. Jejich těla jsou jako řešeto," říká a kroutí při tom hlavou.

Lidé se musí mít na pozoru ve dne v noci

Násilníci zavraždí v "Satanově" městě každý rok asi 950 lidí (což odpovídá 173 vraždám na 100 tisíc obyvatel), uvedl britský list The Guardian.

Město přitom tvoří výrobní a obchodní centrum země. Zároveň je správním místem důležité aglomerace Valle de Sula, která vytváří přibližně 65 % honduraského HDP. Desítky továren chrlí oblečení a dalších produkty, které směřují na zahraniční trhy. Rušné místo ale San Pedro nepřipomíná.

V ulicích se většinou pohybuje jen několik lidí a ve vzduchu je cítit napětí. Každé ráno novinové titulky křičí o zločinech z předchozího dne. Jen některá auta mají poznávací značku a posádku téměř vždy zahalují tónovaná skla. "Lidi se zde musí mít na pozoru i ve dne," upozorňuje Lucas.

Štěstí budeme hledat jinde, uvažují Hondurasané

Vír zločinu však netrápí jen San Pedro Sula. Násilnosti znepokojují celý Honduras. Na ulici se běžně prodávají drogy a mafiánské gangy spolu vedou krvavé války o území i zákazníky. Podle Národní všeobecné honduraské univerzity bylo minulý rok v zemi zavražděno každý den 20 lidí. V průměru tak ve státě s 8 miliony obyvatel ročně zabijí více než 85 lidí na 100 tisíc občanů.

Ve srovnání se Spojenými státy, kde se tento údaj pohybuje okolo 4,8 statistického obyvatele, jsou čísla z Hondurasu skutečně pekelná. Pro srovnání, ve Velké Británii zemře násilnou smrtí jen 1,2 statistického ostrovana na 100 tisíc obyvatel. V České republice se ročně vyšetřuje asi 200 vražd, tedy 1,9 tabulkové vraždy na 100 tisíc občanů.

Honduraská policie tvrdí, že se snaží svoji pošramocenou pověst vylepšit. Vyšetřovatele chce podrobit "testům spolehlivosti", které budou zahrnovat zkoušku na detektoru lži i lékařské vyšetření, zda policista neužívá narkotika. Šéf národní policie Juan Carlos Bonilla chce jít příkladem a testy absolvuje jako první.

Lucas uvažuje, že štěstí bude kvůli kriminalitě hledat v jiné zemi. Stejně přemýšlejí desítky tisíc obyvatel této země, kteří každoročně emigrují do Spojených států, Mexika a dalších zemí.

San Pedro Sula, Honduras

San Pedro Sula, Honduras


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video