Adolf Hitler a Paul von Hindenburg v roce 1933

Adolf Hitler a Paul von Hindenburg v roce 1933 | foto: Profimedia.cz

Bavorská ves zbavila Hitlera čestného občanství. Ale až napodruhé

  • 10
Bavorská obec Dietramszell se nakonec přece jen distancovala od nacistického vůdce Adolfa Hitlera a zbavila ho čestného občanství, jež mu udělila v roce 1933. Radní o tom ale hlasovali hned dvakrát. V pondělí totiž dopadlo nečekaným patem - osm radních bylo pro, osm proti.

Radnice bavorské vesnice udělila čestné občanství nacistickému vůdci před celými osmdesáti lety a po druhé světové válce tato informace upadla v zapomnění.

Před nedávnem ovšem jeden z archivářů objevil dokument svědčící o tom, že čestné občanství v roce 1933 Dietramszell udělil říšskému kancléři současně s tehdejším prezidentem Paulem von Hindenburgem. Mimochodem, bylo to právě v tomto roce, kdy se v Německu dostala k moci Hitlerova nacistická strana NSDAP.

Odhalení vyvolalo poprask a radní se jali rozhodovat o odebrání pocty Hindenburgovi i Hitlerovi. Nicméně první hlasování skončilo nerozhodně a na radnici se snesla vlna odsuzujících reakcí z nejrůznějších kruhů, včetně vysoce postavených politiků.

Kostlivci ve skříni

V úterním hlasování všech 21 radních rozhodlo, že o čestné občanství přijde Hitler i prezident, který ho před osmdesáti lety jmenoval kancléřem. Rozhodli se tak po emotivní výpovědi ženy, která během holokaustu přišla o rodinu. Osm radních, kteří se původně postavili proti, se hájilo tvrzením, že není na nich, aby přepisovali historii.

List The Times k tomu podotkl, že Dietramszell není jedinou vesnicí, která nachází kostlivce v podobě čestného občanství pro Hitlera ve skříni. "Tisíce německých komunit padlo Hitlerovi k nohám, když se stal führerem a kancléřem, a daly mu čestné klíče od svých měst," uvedl britský deník na svém webu.

Měsíčně v archivech objeví podobnou kaňku v historii v průměru pět německých měst, která pak obvykle hlasují o odnětí občanství muži, jenž zapříčinil smrt milionů lidí. Například město Münsing, jenž leží nedaleko Dietramszellu, hlasovalo o stejné věci před několika dny. Bez diskuze Hitlera pocty zbavili.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video