Město zažaluje ministerstvo školství

Olomouc - Olomoucký kraj zažaluje ministerstvo školství a také na něj podá stížnost k Ústavnímu soudu. Důvodem je, že stát sice předal krajům školy, ale zároveň jim nařídil, jak s nimi mají hospodařit. Kraj tvrdí, že ministerstvo porušilo Listinu práv a svobod a Ústavu ČR. Podobné názory zaznívají také z dalších krajů. "Je to základní vyjádření nedůvěry ke krajům. Podmínky jsou nepřijatelné a potupné," tvrdí hejtman Olomouckého kraje Jan Březina (KDU-ČSL).

Vedení kraje míní, že ministerstvo stanovilo podmínky pro nakládání s majetkem detailně a velmi je rozšířilo. Ze zákona  krajském zřízení vyplývá, že kraje musí žádat souhlas ministerstva, pokud chtějí se svým majetkem nakládat. Například ministerští úředníci by měli schvalovat každý pronájem na dobu delší než rok. Přitom pronajímání tělocvičen nebo učeben ve školách je běžnou praxí.

"A pokud nám souhlas neudělí do 90 dnů, musíme převést majetek zpět na stát," říká zástupce hejtmana Ivan Kosatík (ODS) a dodal: "Proti rozhodnutí se není možné odvolat, můžeme postupovat pouze soudní cestou."

Žalobu i stížnost podpořili zastupitelé až na jediného, který se zdržel hlasování. Právníci kraje nyní začnou pracovat na textu žaloby a stížnosti. "Větší šanci má ústavní stížnost. Na radu právníků ale chceme vyčerpat všechny kroky," uvedl Kosatík.

Kraj se rozhodl postupovat samostatně, neboť nová Asociace krajů ČR, která by mohla žalobu podat, toho zatím není schopná. Jednotlivá zastupitelstva teprve schvalují její stanovy. Kraj o sporném rozhodnutí také odmítl s ministerstvem jednat.

"Je to dlouhodobý proces," říká zástupce hejtmana Kosatík. "Ministerstvo hraje nějakou vlastní politiku. Zatímco všechny vedoucí úředníky odborů schvaluje rada kraje, k  jmenování vedoucího školského odboru potřebujeme souhlas ministerstva," uvedl Kosatík.

Olomoucký kraj, který má do konce roku převzít od státu 170 středních a speciálních škol, není jediný, kdo s podmínkami ministerstva nesouhlasí. "Krajské radě se pravidla jeví jako omezující krajské pravomoci, zásah do kompetencí a způsob, jak zajistit práci pro ministerské úředníky," uvedla mluvčí Krajského úřadu v Českých Budějovicích Maria Ptáčková.

Ministerstvo školství připouští, že o negativních ohlasech z krajů ví. "Setkali jsme se ale i s ohlasy těch, kteří chápou, že musíme postupovat v souladu s platnými zákony. Například v Pardubickém kraji," uvedla Dagmar Němečková z ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. "Podání žaloby Olomouckým krajem nebude ministerstvo školství komentovat a vyčká rozhodnutí nezávislého soudu," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video