Město se kvůli Matiční omlouvat nebude

  • 97
O plotu v ústecké Matiční ulici se opět mluvilo u soudu. Ústí nad Labem i čtvrť Neštěmice vyhrály spor s místní obyvatelkou Giselou Lackovou. Přestože plot už dávno neexistuje, žádala Lacková od magistrátu a radnice Neštěmic, pod které ulice spadá, sto tisíc korun a omluvu. Stavba se totiž dotkla její důstojnosti a cti. Pražský vrchní soud rozhodl, že město nic platit nemusí a omluvu též nedluží. Proti rozsudku se nelze odvolat.

Vrchní soud tak potvrdil červencový rozsudek krajského soudu v Ústí nad Labem. Rozhodl také, že Lacková uhradí náklady na soudní řízení. "Náklady mohou být vysoké. Záleží na tom, kolik z paušální sazby bude přiznáno. Mohou to být i desetitisíce," řekl právní zástupce žalobkyně Lackové David Strupek.

Podle vrchního soudu Lacková neprokázala souvislost mezi stavbou a její osobou. Přesto senát nevyloučil, že se Lacková mohla subjektivně cítit plotem poškozena. "Pro odvolací soud je to důležité ale objektivní hledisko," uvedla předsedkyně senátu Naděžda Žáková.

Podle Strupka z odůvodnění rozhodnutí vrchního soudu vyplývá, že tento případ není postižitelný podle žaloby na ochranu osobnosti. "To je dost zásadní právní otázka, protože tím soud v podstatě říká, že proti podobnému zásahu se podle českého práva ani nelze u soudu bránit," řekl advokát.

Obyvatelka Matiční ulice žádala po ústeckém magistrátu a neštěmické radnici  celkem tři věci - aby se jí samospráva omluvila dopisem, aby se omluvila formou placeného inzerátu ve třech denících a navíc chtěla sto tisíc korun. Částku by podle svých slov dala na vylepšení života právě v Matiční.


Kauza Matiční ulice u soudu již byla, a to dokonce u ústavního. Na něj se obrátila neštěmická radnice, které se nelíbilo, že poslanci na podzim roku 1999 zrušili usnesení o stavbě plotu. A radnice spor vyhrála. Ústavní soud totiž nejdříve zrušil tu část zákona, podle které poslanci anulovali usnesení Neštěmic. Za několik dnů pak zrušil i samotné usnesení sněmovny, které dokonce označil za právní zmetek.

Ublížila mi popularita, tvrdí Lacková
Soudní líčení začalo 21. května za velkého zájmu médií. I samotná stavba plotu, na nějž se před jeho zbouráním jezdily dívat desítky zahraničních turistů, budila u novinářů zájem.

Lacková tehdy prohlásila, že díky velké publicitě Matiční ulice ji ještě teď poznávají desítky lidí. A to nejen v Ústí nad Labem. Lacková, za svobodna Kulenová, v Matiční pracovala jako domovnice najatá něštěmickou radnicí. Ona i její manžel ochotně poskytovali rozhovory sdělovacím prostředkům. Nyní však žena tvrdí, že ji popularita ublížila.

"Kamkoliv jdu, tak mě poznají a hned odsuzují, že jsem neplatič. Myslí si to lidé všude, na ulicích, v restauracích i u lékaře. V jedné pražské restauraci dokonce chtěli zbít mého manžela, když jsme se tam chtěli najíst," tvrdila Lacková.

Právní obhájce Lackové David Strupek u soudu tehdy zdůraznil, že kromě finančního odškodnění by se měli zástupci ústecké samosprávy omluvit. "Stavbou zdi radnice odsoudila všechny obyvatele ulice. Ta stavba měla segregační a diskriminační charakter," dodal.

Starosta neštěmické radnice Pavel Tošovský označil žalobu za pokus znovu celou věc zbytečně oživit. "Je to prostě pokus vyvolat starý problém. Žaloba je nesmyslná," řekl.

Žalovaná strana se pokoušela dokázat, že Lacková nemá žádné důkazy o nějakém poškozením na cti a osobních právech. Obyvatelka Matiční například tvrdila, že se o jejím bydlišti vyjadřují neslušně někteří lékaři. Na dotaz žalované strany ale nedokázala žádného z lékařů jmenovat. Tošovský také u soudu podotkl, že Lacková stále městu dluží několik tisíc korun za vodu.

Kauzu Matiční řešila vláda
Ústecká samospráva v říjnu 1999 postavila v Matiční ulici plot, aby podle svého tvrzení ochránila obyvatele místních rodinných domků od hluku a nepořádku z areálu obecních bytů pro neplatiče nájemného.

Obyvatelé obecních bytů, většinou Romové, proti tomu protestovali spolu s českými i zahraničními ochránci lidských práv, neboť v tomto opatření viděli projev rasismu.

Celá kauza skončila počátkem roku 2000 odstěhováním obyvatel rodinných domků. Peníze na jejich vykoupení dostala ústecká samospráva od vlády, když předtím plot nechala rozebrat.

O jedno pole a podezdívku vyšší opět stojí betonový plot, který loni šest týdnů odděloval v ústecké Matiční ulici nepřizpůsobivé občany od tamních domkářů. Nový plot byl postaven jako protihluková stěna oddělující zoologickou zahradu od rušné Drážďanské ulice a blízké železniční tratě, 14. 7. 2000

Matiční ulice - tady se keramický plot zatím stavět nebude.

Ústečtí Romové vlastními těly zablokovali výstavbu keramického plotu v Matiční ulici v ústecké čtvrti Neštěmice.

Ústečtí Romové vlastními těly zablokovali výstavbu keramického plotu v Matiční ulici v ústecké čtvrti Neštěmice.

Ústečtí Romové vlastními těly zablokovali výstavbu keramického plotu v Matiční ulici v ústecké čtvrti Neštěmice.

Romové v Matiční ulici blokují výstavbu protihlukového plotu, přinesli si lavici a stůl

Romské děti v Matiční ulici také blokují výstavbu plotu

Blokáda výstavby plotu v Matiční ulici vypadá na první pohled jako odpolední siesta

Romské děti si hrají na částech plotu v Matiční ulici, který jejich rodiče rozebrali

Stavební dělníci stavějí ještě za tmy zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem

Dělník stavební firmy řeže autogenem železný sloupek zdi v Matiční ulici. Za asistence městské policie začala firma stavět zeď po čtvrté hodině ráno.

Kordon městských strážníků hlídá staveniště zdi v Matiční ulici. Zeď začala stavební firma stavět ráno po čtvrté hodině.

Stavba protihlukového plotu v ústecké Matiční ulici probíhala za silné podpory městské policie

Mapka situace v Matiční ulici.

Romové oslavují pád plotu v Matiční ulici, zleva Tibor Badi, Petr Jano a Jozef Lacko

Dělníci rozebírají plot v Matiční ulici, který vydržel stát šest týdnů

Dělníci po šesti týdnech bourají plot v Matiční ulici

Gisela Lacková z Matiční ulice se soudí s neštěmickou radnicí o sto tisíc korun. Na snímku se svým zástupcem čeká na jednání na Krajském soudu v Ústí nad Labem, 21. května 2001

Soudkyně Jana Nováková odůvodňuje rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem, který v plném rozsahu zamítl žalobu Gizely Lackové z Matiční ulice. Lacková požadovala omluvu a 100 tisíc Kč za to, že stavbou plotu ústečtí představitelé poškodili její čest a důstojnost. (23. července)

, ,

Video