Město se hyzdí, výstavba nemá pravidla

  • 2
Praha - Hlavní město zažívá v posledních letech překotný stavební ruch, který mu však mnohdy neprospívá. Chybějí totiž regulační plány stanovující jednoznačná pravidla, jak mají novostavby vypadat, jakou výšku nesmějí budovy překračovat či kolik čtverečních metrů mohou na daných místech zabírat. Územní plány, které stanovují, jakému účelu mají budovy sloužit, se často mění.

"Rozhodně nejsou nejlepším vodítkem. Někde se s ním pracuje příliš obtížně, někde je naopak moc benevolentní," domnívá se ředitelka odboru územního plánování Jana Kejvalová.

I kvůli tomu třeba přímo v centru, na Karlově náměstí, vyrostla nedávno další mrtvá stavba, kde v rozporu s původním projektem zcela chybějí byty. Obdobně i kontroverzní projekt nového městského centra na Pankráci nabízí na čtyři komerční stavby jedinou obytnou.

Přesto Kejvalová soudí, že předem předepsané limity mohou i svazovat. "Je těžké předem říci, zda nová výšková budova nebo jiná plánovaná dominanta bude dobrá nebo špatná. Bylo by to i hodně svazující. Záleží na znalostech a názorech urbanistů a stavebního úřadu."

Navíc regulační plán je nutné projednávat s vlastníky pozemků, což je v Praze komplikovanější než jinde. "Praha je neuchopitelný organismus, vše se neustále mění pod rukama," soudí Kejvalová.

Město nemá také již delší dobu funkci hlavního architekta. Přestože se každý stavebník musí probojovat razítkovým chaosem, není zde nikdo, kdo by nové projekty posuzoval v celistvosti a především za ně přebíral odpovědnost. Podle architektů by však nějaká pravidla existovat měla. Jasně stanovená omezení by umožnila veřejnou diskusi dříve, než se projekty novostaveb dostanou do konečné fáze. "Není tady zaveden dobrý systém. Lidé se o záměru dozvědí, až když má investor hotový projekt, který předložil úřadům. Ty pak vyzvou účastníky řízení k vyjádření," hodnotí současnou situaci člen sdružení Ateliér pro životní prostředí Petr Černohous.

Lidé, do jejichž životního prostředí nová budova zasáhne, pak už mají malou šanci do projektu mluvit. "Stavební úřad pak už nechce investorovi dělat potíže a se sousedy se moc nebaví," říká Černohous.

A naopak, investoři nechtějí projekty představovat předem, jelikož kvůli absenci striktních pravidel se řízení může táhnout do nekonečna. "Rozumní lidé dnes v Praze nestaví. Stavební řízení zde trvá tak dlouho, že to odradí i nejvytrvalejšího investora," tvrdí architekt Karel Doubner.

Kvůli tomu, že hlavní město nemá svůj regulační plán, je například možné, že vedle cenné středověké rotundy vyroste nová stavba. To se stalo v případě paláce Longin na Starém Městě. (30. července 2002)

Kvůli tomu, že hlavní město nemá svůj regulační plán, je například možné, že vedle cenné středověké rotundy vyroste nová stavba. To se stalo v případě paláce Longin na Starém Městě. (30. července 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video