Město nerespektuje zákon

Praha - Radní města se při dosavadním vypisování veřejných soutěží na pronájmy lukrativních nemovitostí v centru města chovali jako stát ve státě. Nahrávka z loňského jednání rady o soutěži na dům U Zlatých andělů v Celetné, kterou má redakce MF DNES k dispozici, svědčí o tom, že politici nejenže nerespektovali zákon o zadávání veřejných zakázek, ale nevytvořili dokonce ani žebříček důležitosti kritérií pro vyhodnocení soutěžních nabídek.

Spekulace o neregulérnosti výběrových řízení se přitom objevily už před čtyřmi roky při pronájmu Slovanského domu. Po uzavření soutěže utichly, protože nikdo nepodal stížnost. Tentokrát však ano: na dům v Celetné dokonce kvůli stížnosti vydal Úřad pro hospodářskou soutěž předběžné opatření. To se zatím u žádné jiné soutěže nestalo.

Je či není to náhoda, že v obou případech sporných soutěží figuruje jako vítěz švýcarský podnikatel Sebastian Pawlowski? To z nahrávky není patrné: ale svědčí o tom, že rozhodování radních je do značné míry subjektivní.

Radní tehdy hodinu diskutovali o tom, koho určí jako vítěze soutěže na pronájem, rekonstrukci a správu městského domu v Celetné ulici 29, kde má vzniknout hotel. Nahrávka jasně dokládá, že ani radní (čtyři z nich byli zároveň členy výběrové komise, jež radě doporučila vítěze) si hodinu před hlasováním nebyli jisti významem stanovených kritérií.

"U firmy PGC je v kolonce nevýhoda uvedena velká směs funkcí. To bych viděl jako přednost projektu," divil se například radní Jiří Paroubek. Reagoval tak na tabulky, které zdůvodňovaly pořadí tří firem - tedy vítězství společnosti Copa Sebastiana Pawlowského, za ním umístění společnosti PGC, jež v domě už několik let provozuje pivnici s restaurací, a na třetím stupni společnost Cecopra.

Podobně na tom bylo kritérium finanční přínos pro město: Je to výše nájemného? Nebo spíš výše investic, jež nájemce při rekonstrukci do městského majetku vloží? Anebo obojí?

Pochybnosti měli radní také o tom, co přesně znamenal termín referenční stavby, které měli soutěžící uvést. Radní Filip Dvořák kvůli tomu dokonce ostře napadl radního Rudolfa Blažka, s kterým seděl ve výběrové komisi. "Všichni to pochopili, jen vy ne..." zaútočil Dvořák na Blažka, který hlasoval proti vítězství společnosti COPA Sebastiana Pawlowského a názorově se tak s předsedou komise Dvořákem rozešel.

Blažek se zase divil, proč někteří členové rady nyní zmiňují firmu PGC, když v komisi hlasovali pro Pawlowského:" Tyto změny postojů mi připadají hodně zvláštní," prohlásil v jednu chvíli radní Blažek.

Jako herec, který vypadne z role, se zachoval radní Igor Němec, když chtěl obhájit pořadí stanovené výběrovou komisí.

"Když se psal zákon o zadávání veřejných zakázek, tak se tehdy myslelo a myslí dodnes - protože jej nikdo nezrušil -, že je to asi nejlepší cesta, jak vybrat někoho, kdo má zájem o veřejnou soutěž, kterou tento zákon striktně popisuje," řekl Němec. Nikdo však na tuto poznámku nereagoval. Město přitom už několik let tento zákon v tichosti obchází.

Soutěže vypisuje podle svého a různě je i pojmenovává: jednou jako veřejnou obchodní soutěž, jindy jako výběrové řízení, občas jako soutěž.

Pravidla Němcem zmiňovaného zákona však v případě pronájmu spojeného s rekonstrukcí nerespektuje nikdy. Proto Úřad pro hospodářskou soutěž na dům v Celetné ulici vydal předběžné opatření.

 

ZAZNĚlO NA NAHRÁVCE Z JEDNÁNÍ RADNÍCH:

PRIMÁTOR JAN KASL:

Nemáme co skrývat.

(když vysvětloval, proč umožnil členu zastupitelstva Branko Dolečkovi zúčastnit se jednání rady jako host)

RADNÍ RUDOLF BLAŽEK:

Jsem trošku rozpačitý, když to tady tak slyším. Protože z rady jsme tam byli čtyři a jediný, kdo vyjadřoval jisté pochybnosti, jsem byl já. Teď tady někteří členové rady říkají něco úplně jiného než na té komisi. Tyto změny postojů mi připadají hodně zvláštní.

(v reakci na vystoupení člena komise a rady Jiřího Paroubka, když se několikrát zmínil o firmě PGC)

RADNÍ IGOR NĚMEC:

Mně vadí, že se tady rozlézá takový nešvar. Po dlouhých diskusích se jmenuje nějaká komise na výběrové řízení, která se tomu věnuje a asi jiný systém - protože Pánaboha tam jmenovat nemůžeme- lepší nemáme. A pak, když letmo ze vzduchu lapáme nějaké připomínky, tak se to snažíme zpochybnit. Buďto postupujeme podle zákona, nebo máme zohledňovat nějaké cizí názory...

( vystoupení, jemuž se při vší úctě říká nebýt v obraze. Komise stejně jako rada se žádným zákonem neřídila, což je nyní předmětem sporu mezi městem a jedním z neúspěšnách zájemců)

ČLEN ZASTUPITELSTVA BRANKO DOLEČEK:

Pokud to řešení zůstane na straně vítěze, tak jak je navrhováno, není to nejlepší řešení a ani solidní řešení pro hlavní město Prahu. Mně jde o to, aby se hlavnímu městu doporušovalo to nejlepší řešení

(v souvislosti se snahou zpochybnit primát společnosti COPA)

PRIMÁTOR JAN KASL:

Podotýkám předem, že znám velmi dobře společnost Copa a dost dobře společnost Cecopra. Neznám firmu PGC, takže se cítím maličko podjatý...

( bezprostředně po Dolečkově vystoupení Kasl učinil výčet výhod a nevýhod jednotlivých nabídek. Podle zákona o zadávání veřejných zakázek by v takovém případě Kasl nemohl být ve výběrové komisi, protože jako architekta ho s firmou Copa vázala spolupráce na projektech. Každý člen komise navíc by musel učinit písemné prohlášení o své nepodjatosti)

VÁCLAV PÁTEK, vedoucí odboru obchodních aktivit magistrátu:

Nechci se chlubit, ale tohle já dostávám za svoji hospodu poloviční výměry na předměstí Prahy

( v reakci na to, že firma PGC, která je v současnosti nájemcem domu, o který se soutěžilo, za nájem městu platila v průměru milion dvě stě tisíc korun)

PŘEDSEDA KOMISE A RADNÍ FILIP DVOŘÁK:

Není možno se koukat - a to podtrhuju- co se napíše do nabídky. Mně se kolikrát čísla malujou taky moc dobře

(v reakci na vystoupení předsedy finančí komise, že z finančního aspektu byla nabídka firmny PGC lepší než společnosti COPA).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video