Město na krizi reaguje klidně

Praha - Ačkoliv policie vyhlásila kvůli úterním teroristickým útokům na Spojené státy speciální bezpečnostní opatření, život v hlavním městě to zatím příliš nepoznamenalo. Nejviditelnější jsou početnější policejní hlídky před ambasádami a státními institucemi. "Nezaznamenali jsme, že by České republice nebo Praze hrozilo nějaké konkrétní nebezpečí," potvrdil policejní mluvčí Jan Holub.

"Samozřejmě, že se policisté zaměřují více na místa, kde sídlí nejrůznější americké instituce, jako například ambasáda či kulturní americké centrum," dodal Holub.

Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenáková je policistů více i v ulicích. Pokud by opravdu došlo ke krizi, má policie připraveny stabilní zálohy pořádkových jednotek. Jejich počet je však tajný. "Je dobré s sebou nosit doklady, aby mohl v případě výjimečné události každý prokázat svou totožnost," prohlásila Zelenáková.

Na zvýšení ostrahy v hlavním městě se podílí i policie městská. Strážníci hlídají prostor metra a vodárenské objekty. Mluvčí městské policie Radka Waitová prohlásila, že využíváni jsou především čerství absolventi po zkouškách, kteří mají před sebou dva měsíce zaučení.

Primátor Jan Kasl však řekl, že rozhodně není třeba, aby se obyvatelé metropole znepokojovali. "Je ale třeba být ostražitý - všímat si dění kolem sebe, například podezřelých tašek v metru," vyzval všechny obyvatele metropole. "Byl bych rád, kdyby lidé v případě krize byli schopni chovat se disciplinovaně a nepodléhali panice," prohlásil primátor.

Vedení města sice zatím nepočítá s aktuální hrozbou, přesto si na včerejším zasedání zastupitelstva někteří zaměstnanci magistrátu vyžádali vypracování zprávy o stavu ochranných krytů v Praze.

Jak uvedl vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva odboru krizového řízení Rostislav Guth, kapacita krytů je více než půl milionu míst.

"Je jich více než osm set, většina z nich, postavená v padesátých a šedesátých letech, je však odolná pouze proti tlakové vlně v případě bombardování. Pouze největší z nich, Strahovský tunel a ochranný systém metra, se dají uzavřít úplně. Tak, že zvenčí do těchto prostor nepronikne vůbec nic ani v případě jaderného či chemického útoku," uvedl.

Kryty jsou kontrolovány každé dva roky, aby byla zajištěna jejich funkčnost. Po revoluci však mnoho z nich našlo i jiné využití. Vznikly z nich bary, kluby, garáže či sklady. "V nových zástavbách, například na okrajových sídlištích, samozřejmě žádné kryty nejsou. Protože jejich stavba je nákladná, tak se ani stavět nebudou. Je proto třeba využívat i improvizované úkryty, kterými jsou veškeré podzemní prostory," dodal Guth.

Pražské radnice samy k žádným bezpečnostním opatřením nepřistoupily. Většinou počítají s tím, že budou případně vyzvány magistrátem či jinými složkami integrovaného záchranného systému. Pouze Praha 8 se podle svého starosty Josefa Noska dohodla s policií, aby věnovala zvýšenou pozornost některým veřejným objektům.

Zvýšená ochrana ambasád, ale i více policistů a strážníků na dalších místech metropole, to je zatím to hlavní, čím se projevuje současná situace navenek. (13. září 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video