Město má svůj historický atlas

Telč - Soubor historických map, vedut, leteckých pohledů a dalších dokumentů věnovaných Telči vydala v edici Historické atlasy měst Akademie věd. Telč se tak stala desátým městem v pořadí, které se této pozornosti dostalo. „Atlas obsahuje například mapu Telče z takzvaného prvního vojenského mapování v letech 1763 až 1764, mapu rybníků telčského panství a řadu dalších dokumentů,“ uvedl pořadatel atlasu Robert Šimůnek.


Historický atlas byl pokřtěn v zasedací síni telčské radnice. „Stane se nejen jedním ze základních materiálů pro studium historie města, ale ve své práci jej využijí i urbanisté a projektanti,“ řekl tajemník městského úřadu Oldřich Zadražil.

Zájemci jej nyní mohou sehnat na radnici v Telči. Atlas vychází k desátému výročí zapsání města na seznam světového dědictví UNESCO. Atlas nabízí i zajímavosti, například  mapu telčského panství podle stavu z roku 1654, která ukazuje rozmístění pastí na vlky, zajíce a černou zvěř.

„Z mapy lze vyčíst, že nejvíce vlků bylo tehdy v okolí vrchu Javořice, kde byl také o dvěstě let později poslední vlk na Telčsku uloven,“ řekl telčský starosta a senátor Václav jehlička.

Historický atlas už byl v minulých letech vydán také pro Třebíč a Jihlavu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video