Město legalizovalo neoprávněné odměny

  • 2
Mohelnice - Neoprávněné odměny a dary, které si v minulých letech odsouhlasili, mohelničtí zastupitelé vracet nebudou. Zastupitelstvo se rozhodlo, že neoprávněně vyplacené odměny nyní označí jako dary za práci nad rámec jejich poslanecké funkce. S tímto krokem však nesouhlasí opoziční členové zastupitelstva (ČSSD, nezávislí a KDU-ČSL).

Zastupitelé nejprve zrušili svá usnesení z předchozích let, kdy o darech a odměnách hlasovali. Tehdy si totiž odkývali odměny mnohem vyšší, než jim umožňoval zákon, a korunovali to dary za práci v zastupitelstvu, které zákon rovněž nepřipouští. Poté odhlasovali nový návrh na udělení peněžitých darů ve stejné výši, jakou by museli vracet městu.

Opozice se postavila tvrdě proti. "Teď se vymýšlely důvody, aby se odměny nemusely vracet. Naše koalice zvolila tu nejhorší variantu, jak věc vyřešit," uvedl Jiří Hanák (ČSSD), který odměnu vrátil nedávno poté, kdy se ukázala jako neoprávněná. Kritizoval například, že všichni lékaři, kteří jsou členy zastupitelstva, dostali nyní dar za "práce spojené s řešením problematiky zdravotnictví ve městě". "To bychom taky mohli plošně odměňovat všechny prodavačky za zlepšování služeb," dodal sarkasticky.

Stejně se proti postavil i Jan Kubíček (KDU-ČSL), který dar loni odmítl a odměny za dřívější roky rovněž vrátil. "Z principiálních důvodů nesouhlasím, abych jako zastupitel dostával dary. Já si nepřeji, aby mi bylo vráceno něco, co jsem odmítl," dodal Kubíček.

Lékař Zdeněk Ambrož (ODS) odmítl, že by důvod jeho odměny byl vymyšlený. "Šlo o řadu schůzek se starostou a jednání, o kterých opozice neví. Nemohu připustit řeči, že jsem se obohacoval na úkor města," sdělil Ambrož. Podle něj celý problém mají na svědomí úředníci města. "Peníze jsem bral v dobré víře, že je vše v pořádku. Kompetentní úředníci měli upozornit, že to není v souladu se zákonem," tvrdí Ambrož.

{TEXT}Stejně věc vidí i Mariana Pevná (ODS), která dostala za tři roky pětadvacet tisíc za práci v sociální oblasti. "Nemohu se smířit s tím, že mě někdo označuje téměř jako zloděje. Kritizuje nás někdo, kdo nic nedělá," řekla Pevná.

Starosta Ladislav Kavřík (ODS) je přesvědčen, že kauza byla vyřešena nejlepším způsobem. "Snažili jsme se chybu napravit tak, aby lidé nebyli potrestáni. Řadě ze zastupitelů by vracení peněz způsobilo nemalé problémy," řekl starosta a tvrdí, že přijaté řešení není znovu v rozporu se zákonem, odpověděl zamítavě. "Konzultovali jsme to s ministerstvem vnitra, které to doporučilo," argumentoval Kavřík.

Okresní úřad způsob řešení kauzy nekomentuje. "My jsme radnici upozornili, že je třeba zjednat nápravu, a to se stalo. Dál nám nepřísluší, abychom to komentovali," řekla přednostka Anna Podhrázská.

Opozice svůj boj nevzdává. Její hlavní představitelka Jana Hamplová (ČSSD), která pracuje jako advokátka, je přesvědčena, že zastupitelstvo znovu pochybilo. "Občanský zákoník v paragrafu 39 říká, že neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází, anebo se příčí dobrým mravům. To zastupitelstvo svým většinovým rozhodnutím bohatě naplnilo," míní Hamplová. Je odhodlána dát znovu podnět na okresní úřad. "Nemohu se smířit s tím, že se tady z lidí dělají hlupáci," řekla.

Podobný způsob odměňování jako v Mohelnici jinde neznají. Místostarosta Šumperka Ivo Vykydal (KDU-ČSL) potvrdil, že šumperská radnice peněžní dary za práci zastupitelům nikdy nedala. "Dary vůbec nepřicházejí v úvahu. Ty náleží například za reprezentaci města nebo záchranu lidského života. Zastupitelé podle mě berou poslaneckou práci jako věc iniciativy a aktivity, která nemůže být plně ohodnocena," sdělil Vykydal.

Na neoprávněné odměny poukázala před časem kritička poměrů ve vedení města Martina Jeřábková, která se s radnicí soudila kvůli neposkytnutí informací. "Několikrát jsem upozorňovala kontrolní výbor i vedení města, že to není v pořádku. Když nereagovali, obrátila jsem se na okresní úřad, který mi dal za pravdu," vysvětlila Jeřábková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video