Město končí s Nadací Lyra Pragensis

Praha - Město se rozhodlo vypovědět smlouvu s Nadací Lyra Pragensis, která se týká pronájmu Colloredo-Mansfeldského paláce v Karlově ulici. Hlavním důvodem výpovědi je podle představitelů radnice to, že nadace měla barokní palác pronajatý za pouhou korunu ročně a nedokázala sehnat na opravu barokní památky peníze. Právním nástupcem Nadace Lyra Pragensis je nadační fond Polyhymnia. Ten ovšem s výpovědí nesouhlasí a spojuje další uměleckou činnost Lyry právě s působením v paláci.

Fond Polyhymnia totiž finančně udržuje obecně prospěšnou společnost Lyra Pragensis, která mimo jiného pořádá literárně hudební pořady a vydává bibliofilie.

Hlavní město počítá s tím, že pokud Polyhymnia nebude s výpovědí souhlasit, skončí spor žalobou města u soudu.

"Důvodem naší žaloby je nájemné za korunu a to, že Lyra Pragensis nesplnila nic z toho, co slíbila. Do paláce neinvestovala a využívala objekt v rozporu se smlouvou. Podnajímali budovu dál například muzeu mučících nástrojů a tak dále," řekl primátor Jan Kasl.

Dodal, že smlouva o pronájmu paláce z roku 1994 byla zjevnou chybou. "Tu smlouvu podepsal sice bývalý primátor Jan Koukal, ale i já jsem byl tehdy členem městské rady. Lyra tehdy deklarovala úžasné záměry nadace. Všichni tomu podlehli a nikdo nedokázal argumentačně vyvrátit, že je to nesmysl, že nadace nemůže nikdy získat sto milionů na rekonstrukci paláce," dodal Kasl.

Zakladatel původní Lyry Pragensis i fondu Polyhymnia Milan Friedl konstatoval, že magistrát výpovědí z paláce zlikviduje kulturní organizaci, která nebude mít vůbec žádné zázemí, ze kterého by mohla existovat. Uvedl, že Lyra má ohromný archiv, galerijní sbírku a studio, které není kam vystěhovat.

"Když dal hrabě Kolowrat Stavovskému divadlu svůj palác za korunu ročně, všichni jásali a tvrdili jaký je to osvícený člověk. Když totéž udělá magistrát, všichni poukazují na to, jak je to nevýhodné. My jsem do paláce nešli jako bláhoví snílci. Měli jsme příslib banky Bohemia, která měla za měděnou destičku v průjezdu zrekonstruovat palác. Banka skončila, my jsme absolvovali stovky dalších jednání, ale už se nenašel nikdo, kdo by do rekonstrukce šel," řekl Friedl.

Názor radního pro kulturu Igora Němca na pronájem paláce je jednoznačný: "To že měla tato společnost pronajatý palác za korunu ročně je naprostá nehoráznost."

Němec ale zároveň tvrdí, že hlavní město chce po kulturní stránce Lyru Pragensis podporovat a má zájem na pokračování její činnosti. "Nadace od nás proto na svou činnost dostává granty. Například loni to bylo 250 tisíc korun," podotýká.

Také ředitelka obecně prospěšné společnosti Lyra Pragensis Ivana Tetourová uvedla, že umělecká činnost Lyry s působením v paláci v Karlově ulici přímo nesouvisí. "My zde sídlíme díky tomu, že nám to umožnila Polyhymnia. Pro Lyru už vyjednáváme jiné sídlo a přestěhovat se můžeme, jakmile na to budeme mít peníze. Osmdesátitisícový příspěvek od Polyhymnie nám bude samozřejmě chybět, ale v paláci už sídlit nechceme," řekla Tetourová s tím, že v novém sídle chce Lyra Pragensis pokračovat ve své vydavatelské i divadelní činnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video