Města UNESCO kritizují návrh zákona

Výhrady k připravovanému památkovému zákonu má Sdružení deseti českých měst UNESCO - České dědictví UNESCO, jehož zástupci se sešli v prostorách Senátu v Praze na prvním řádném zasedání. "Sdružení není spokojeno například se zamýšlenou organizací památkové péče," řekl jeho předseda a senátor Václav Jehlička, který je starostou Telče.

Sdružení měst UNESCO návrh zákona obdrželo začátkem září a své připomínky mělo podle Jehličky ministerstvu kultury sdělit do jeho poloviny. "Tento termín je velmi, řekl bych, urážející. Nelze zodpovědně na tak závažnou normu reagovat. Nemůžeme zaujmout žádné stanovisko," uvedl Jehlička. Sdružení se podle něho vyjádří k zákonu při veřejném slyšení v Senátu před jeho projednáváním poslanci.

Zástupci deseti českých měst, zapsaných v seznamu světového kulturního dědictví, se věnovali i společné propagaci. Sdružení již připravilo padesát tisíc výtisků s informacemi o všech členech v češtině, němčině a angličtině. V zahraničí pak bude materiál podle Jehličky představen v říjnu v Madridu u příležitosti českých dnů. K dispozici bude co nejdříve i v Českém centru ve Vídni. Sdružení připravuje i jeho internetovou obdobu.

Sdružení deseti českých měst UNESCO vzniklo letos v červnu. Jeho členy jsou Český Krumlov, Kroměříž, Kutná Hora, Litomyšl, Lednice, Valtice, Olomouc, Telč, Žďár nad Sázavou a Holašovice na Českobudějovicku, na jejichž území se nacházejí památky ze seznamu světového kulturního dědictví. Organizace se snaží tato místa propagovat, přispívat k jejich zachování a trvalému využívání. Chce se podílet i na tvorbě zákonů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video