Města tvrdí: jsme vydírána

  • 1
Vysočina - Vydíráte nás. Tak v poslední době odpovídají radnice různým státním organizacím na jejich žádosti o finanční příspěvky. Těch totiž v souvislosti s reformou státní správy výrazně přibylo. Města tvrdí: nemůžeme nahrazovat ze svých pokladen nedostatky státního rozpočtu. Je nad naše síly přebírat financování těch subjektů, které dříve podporoval okresní úřad a s nimiž ještě nepočítá krajský rozpočet.

"Peníze od nás chce Oblastní charita. Lékařské službě první pomoci jsme poslali půl milionu s tím, že Okresní úřad na to už neměl. Měly tak být zachovány pohotovosti v Telči a Třešti, které už dnes stejně nefungují. Jihlavská nemocnice po nás nově žádá patnáct milionů na obnovu zařízení onkologie. To už hraničí s vydíráním. Jak my můžeme dotovat nějakou organizaci a přitom vůbec nic nevědět o jejím hospodaření," podivuje se jihlavský primátor Vratislav Výborný.

V případě onkologie je podle něj vydírání především v tom, že se jedná o jedno z nejpotřebnějších zařízení nemocnice. Právě s tím prý vedení nemocnice kalkuluje, protože už předem má na své straně veřejné mínění. Primátor nevyloučil možnost, že o patnáctimilionové injekci bude zastupitelstvo hlasovat tajně. Právě z toho důvodu, aby zástupcům města později nikdo nevyčítal, že tak důležitému oddělení neschválili peníze.

"Já nezpochybňuji, že peníze onkologie potřebuje. Musí se ale jasně říci: Když dáme peníze jí, kde ubereme městu? Nekoupíme nové trolejbusy? Zdražíme jízdné v městské hromadné dopravě? Nebo občas vypneme veřejné osvětlení?" položil hned několik otázek Vratislav Výborný.

Ministerstvo zdravotnictví na otázku, jestli je požadavek nemocnice na město vydírání, neodpovědělo. Neřeklo ani, zdali by se v podobných případech měly radnice na obnově nemocnic podílet. Mluvčí ministerstva Otakar Černý je totiž na dovolené a tiskový odbor bez jeho souhlasu nesmí vydávat žádná stanoviska.

Na své nedávné schůzce v Jihlavě se primátoři z celé země shodli na tom, že podobný nárůst žádostí o příspěvky zaznamenali ve všech městech. Podle nich je to tím, že okresní úřady pomalu zanikají a krajské ještě nemají v rukou všechny potřebné kompetence.

V tomto vakuu se potom potřebné instituce obracejí na městské pokladny. Vede je k nim nezjednoduší cesta. "Protože naše rozpočty jsou široko daleko jediné, které se nereformují," doplnil primátor Výborný.

Národní muzeum versus Žďár nad Sázavou
Úplně jiný problém, postavený ale na stejném principu, řeší momentálně Žďár nad Sázavou. V městě sídlí Muzeum knihy, které nutně potřebuje zrekonstruovat. Místní radnice stojí před důležitým rozhodnutím. Buď schválí peníze na jeho opravu a vzácná sbírka zůstane ve městě. Nebo je neschválí a expozice se přestěhuje do Prahy. Tak v podstatě rozhodl zřizovatel, kterým je Národní muzeum v Praze. Žďárští zastupitelé v této souvislosti na svém posledním jednání také hovořili o vydírání.

Ministerstvo kultury ale nařčení z vydírání odmítá. "Není tomu tak. Pokud město muzeum chce, není nic podivného na tom, aby se na něm podílelo. Tím spíš že Národní muzeum už více než čtyřicet let nezištně zájmy města uspokojovalo. Jenže teď je třeba do expozice investovat," řekla mluvčí ministerstva Dita Fuchsová.

O budoucnosti expozice budou v pondělí jednat ve Žďáru zástupci města se zástupci Národního muzea.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video