Města si pochvalují efekt vyhlášek, které zakazují pití alkoholu, kouření nebo sezení na kašnách (ilustrační foto).

Města si pochvalují efekt vyhlášek, které zakazují pití alkoholu, kouření nebo sezení na kašnách (ilustrační foto). | foto: Reuters

Na chodníku nesedět, pít jen do deseti. Města si chválí tvrdší vyhlášky

  • 496
V Rotavě se nesmí posedávat na zídkách, v Olomouci žebrat a v centru Domažlic pít alkohol. Města stále častěji sahají k přísným vyhláškám. A pochvalují si, že díky nim mají větší bezpečnost a klid. Lidé ale ze změn nadšení všude nejsou. Nejvíc jim vadí omezování otevírací doby restaurací a barů.

Města v poslední době nejčastěji sahají k zákazu alkoholu. Například v Domažlicích se od loňského května nesmí pít v památkové rezervaci či v blízkosti hřišť a nákupních center. "Určitě se situace zlepšila. Někteří problémoví občané se sice vrátí a koupí si nové víno, ale je to nějaké omezování a víc si to rozmyslí," říká místostarosta Karel Štípek. 

Loni schválené vyhlášky o zákazu pití alkoholu na vybraných místech chválí i v Železném Brodu nebo v Olomouci, kde se nesmí ani žebrat (o situaci v hanácké metropoli čtěte více zde).

Efekt "prohibičních" vyhlášek schválených na přelomu roku se ale ještě všude projevit nestihl. V zimě totiž s venkovním popíjením nebývají potíže. "Ukáže se to až na jaře a v létě. Byly tady drobné problémy. Vyskytovali se hůře přizpůsobiví lidé, a to nemyslím barvou pleti, kteří páchali různé neplechy na veřejných místech," vysvětluje třeba starosta Jilemnice Vladimír Richter.    

Je to nefér, kritizuje grafik vyhlášku k zavírací době barů

Zřejmě největší nesouhlas vyvolávají vyhlášky upravující otevírací dobu restaurací a barů. "Je to nefér a omezování lidi, kteří chtějí v noci žít. Někdo ve dne nemůže, tak proč by si v klidu nemohl jít sednou s kamarády v noci?" ptá se grafik a ilustrátor Jan Krumphanzl z Berouna, kde hospody musí být ve všední dny zavřené od půlnoci do šesti ráno.

Krumphanzl dokonce poslal na ministerstvo vnitra protestní petici s více než tisíci podpisy a chtěl berounskou vyhlášku zrušit. Podle vnitra ale město své pravomoci nepřekročilo. Protesty provázely podobné vyhlášky i v Kaplici, Klatovech nebo aktuálně v Chodově. Často však za nimi stojí provozovatelé barů či hudebních klubů. To v Sokolově se vedení města podvolilo názoru lidí v internetové anketě a upravovat otevírací dobu hospod nebude (více zde).

Rotava i Postoloprty si pochvalují zákaz sezení na zídkách

Rozporuplně byly přijaté i vyhlášky, které zakazují sezení na obrubnících a zídkách nebo opírání o betonové koše. Jedna z nejpřísnějších vyhlášek platí od loňského května v Rotavě na Sokolovsku, kde bez povolení města není možné ani nosit ven lavičky, židle, grily nebo deky.

Vedení města považuje dopad předpisu za pozitivní. "Jsem spokojená. Myslím, že plusy převažují. Zbavili jsme se toho, že by tady po nocích byly bandy na sedacích soupravách venku a pořádaly pikniky a ohně," říká starostka Iva Kalátová. Samotná vyhláška ale podle ní bezpečnost nevyřeší, proto chce město zavést kamerový systém a asistenty prevence kriminality. Podobnou vyhlášku si pochvalují i v Postoloprtech na Lounsku.

Za příliš represivní opatření považuje rotavskou vyhlášku terénní pracovník společnosti Člověk v tísni Štefan Gabčo, který v západočeském městě bydlí. "Rozumím tomu, že město reagovalo na hlas majoritní společnosti, která chtěla větší klid v centru města. Je ale zbytečné dávat pokuty za to, že se někdo opře o obrubník," míní Gabčo.

Kalátová upozorňuje, že strážníci řeší porušení vyhlášky nejprve domluvou. Připouští však, že vyhláška, která vznikla za jejího předchůdce, často budí odmítavé reakce. "Málokdy lidé poukazují na dobrou stránku věci. Spíše slyším, že stará paní si nemá kam sednout. Je to o inteligenci lidí, že když udělají jednou chybu, příště už si to uvědomí. I já jsem tu chybu udělala," přiznává starostka, kterou strážníci napomenuli, když si chtěla sednout před obchodem.

Nechceme peníze z pokut, ale klid a pořádek, tvrdí města

Města se ale shodují, že smyslem vyhlášek rozhodně není vybírat peníze. "Ve většině případů je to řešené upozorněním. Za necelý rok bylo uloženo několik pokut v řádu několika set korun a to většinou u lidí, u kterých to bylo opakovaně. Chceme, aby ve městě byl pořádek a klid," uvádí zástupce starosty Postoloprt Miroslav Solar. 

Místostarosta Domažlic Štípek dodává, že vyhlášku nejčastěji porušují lidé, kteří mají hluboko do kapsy, proto jim strážníci alkohol zabavují. Policie podle rozhodnutí Ústavního soudu může zasáhnout nejen v případě, když člověk alkohol přímo pije, ale stačí, když láhev nebo jinou nádobu jen drží.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video