Města se pomalu vylidňují

  • 4
Jižní Morava - Většina okresních měst na jižní Moravě se pomalu vylidňuje. Svůj podíl na tom má jednak nízká porodnost, ale především přesídlování obyvatel pryč z měst. Například v Blansku místní obyvatelé v produktivním věku pomalu opouštějí město a stěhují se do malých obcí v okrese. Potvrdila to analýza, kterou si nechali zpracovat místní radní. Stejně jsou na tom podle statistiků také v dalších větších městech jižní Moravy.

"Každý rok se odstěhuje asi o sedmdesát lidí víc než se přistěhuje. Poslední tři roky tak převažuje počet odstěhovaných nad přistěhovanými. K velkému úbytku obyvatel došlo také odtržením městské části Spešova začátkem dubna loňského roku," přiblížil výsledky analýzy starosta Blanska Miloslav Kala.

Z analýzy také vyplynulo, že padesát procent lidí odcházejících z města, se stěhuje do malých obcí v okrese. Z toho je navíc většina v produktivním věku. "Rozhodně to není dobrý trend. Město zaspalo v bytové politice, ve městě chybí pozemky na výstavbu rodinných domů. Spoléhalo se totiž na Zahradní město na Češkovicích, ale nedopadlo to dobře," dodal starosta.

Migrace obyvatel z větších sídel do menších začala už v polovině padesátých let ve Spojených státech amerických a přes Velkou Británii a Evropu se v současnosti dostala i do tuzemska. "Dá se předpokládat, že postupně se tento odliv lidí z měst zastaví, ale nedá se odhadnout, kdy a za jakých okolností to bude," řekl brněnský sociolog Aleš Buriánek.

V obcích jsou levnější byty
To potvrzují i lidé, kteří z Blanska v posledních letech odešli. "Odstěhovali jsme se do Ráječka, protože jsme potřebovali větší byt. Ten bylo v Blansku problém sehnat a navíc byl o tři sta tisíc dražší než ten, v němž žijeme nyní," uvedla Michaela Bartošová.

Starosta se domnívá, že je nejvyšší čas něco s migrací obyvatel dělat. Radní proto v současnosti připravují regulační plán, který by měl vytvořit prostor pro výstavbu rodinných domů od Blanska směrem do městské části Horní Lhota, snaží se také získat státní dotaci na stavbu dalšího bytového domu v sídlišti Zborovce.
 
Mladé láká venkov
Příčiny, proč se lidé stěhují pryč z větších měst, hledají i na dalších radnicích. "Odliv lidí vnímáme, ale nevím, proč k němu dochází. Pravdou je, že se staví na venkově," sdělila tisková mluvčí vyškovské radnice Pavlína Míčová.

"Na odchodech lidí ze Znojma se podepisují dva hlavní faktory. Vysoká míra nezaměstnanosti, kdy lidé odcházejí za prací jinam a finanční dostupnost bytu pro mladé rodiny. Přestože se snažíme pro tyto rodiny stavět nové a cenově dostupné byty, i přes státní dotace musí vždy budoucí vlastníci složit minimálně čtvrt milionu korun. A to v kraji, patřícím s průměrnou výší příjmu k nejslabším, není málo," připustil místostarosta Znojma Jaroslav Slušný.

Hodonín ročně opustí 150 lidí
"To, že nás ubývá víme a sledujeme. Když jsme na radnici nastoupili, bylo obyvatel města asi osmadvacet tisíc tři sta, teď je nás méně než osmadvacet tisíc. Ročně ubude zhruba sto padesát lidí. Přirozený úbytek dělá přitom jenom malou část," konstatoval místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek. Důvodem může být podle něho nezaměstnanost, která se v Hodoníně pohybuje stále kolem třinácti procent. Část lidí proto odchází za prací.

Hlavní příčina je však jasná: lidé, kteří si chtějí postavit dům v Hodoníně, nemají kde. "Ve městě nejsou stavební parcely podle představ lidí, tedy místo, kde by mohli mít solitér a kus zahrady," přiznal Ambrozek.

Na vsích jsou připraveni
Na nedostatku stavebních parcel ve větších městech stavějí menší obce v okolí. "Připravili jsme parcely spíš pro místní, ale většinou tady staví lidé z Hodonína, kteří na to mají," říká zástupce starosty v Lužicích na Hodonínsku Josef Žembery.
 
Podle brněnského sociologa se zaměřením na demografii a sociologii měst Aleše Buriánka se tento trend netýká jen okresních měst na jižní Moravě. "K obratu migrace došlo v roce 1994. Do té doby rostla velká sídla a menší sídla naopak obyvatelstvo ztrácela. Dnes se trend obrátil, rostou menší sídla, ale zejména kolem větších měst," popsal.

Nepřibývá tedy lidí v Brně, ale v okrese Brno-venkov. "Je to tím, že se staví především rodinné domy a stagnuje dříve živější bytová výstavba. Souvisí to také s levnější cenami pozemků za městy oproti cenám ve městech," vysvětlil Buriánek.

Přehled počtu přistěhovaných a odstěhovaných na jižní Moravě:
MĚSTO                               1999       2000
Blansko      přistěhovaní     205        240
                   odstěhovaní     300        294
                   rozdíl                 -95        -54
Brno           přistěhovaní    4067       3236
                   odstěhovaní    4160       3936
                   rozdíl                  -93        -700
Břeclav      přistěhovaní       337         315
                  odstěhovaní        355         292
                  rozdíl                    -18         +23
Hodonín     přistěhovaní        295         383
                  odstěhovaní        410         485
                  rozdíl                  -115       -102
Vyškov      přistěhovaní        346         326
                  odstěhovaní        369         393
                  rozdíl                    -23         - 67
Znojmo      přistěhovaní         490          493
                  odstěhovaní         610          516
                  rozdíl                  -120          -23

Zdroj: Český statistický úřad


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video