Města neumějí využít internet

  • 2
Střední Morava - Některá města porušují zákon o svobodném přístupu k informacím a o informačních systémech veřejné správy, žádné sankce jim však za to nehrozí. Od letošního ledna musejí všechna města povinně zveřejňovat na internetu přesně stanovený okruh své úřední agendy, kam patří například údaje o rozpočtu či vyhlášky města. Ne všechna však mají vlastní webové stránky, a navíc mnohá z těch, která je mají, nepodávají lidem úplné informace.

"Vím, že máme rezervy a že na internetu chybí například vyhlášky, jenže není na to čas. Dojíždí nám to tady dělat jeden člověk, takže je to celé komplikované," přiznal starosta Plumlova Ladislav Otruba (KDU-ČSL).

Město Tovačov pro změnu zase vyhlášky zveřejňuje, ale to je zatím zhruba tak všechno, co na jejich oficiálním webu lidé najdou. "Nemáme tam ještě spoustu věcí z toho, co musí být, ale pracuje se na tom. Vím, že jsme termín nedodrželi, ale zatím po nás nikdo nechtěl sankce, takže to snad nevadí. Do konce roku by měla být stránka v pořádku," tvrdí starostka Zdeňka Dopitová (ČSSD).

Přístup měst k informování lidí pomocí internetu je podle zkušeností odborníků značně rozdílný. "Skoro bych řekl, že mnohé malinké obecní úřady se o své stránky starají nesrovnatelně líp než některá velká města," míní Zdeněk Kindl z firmy ASI, která se zabývá vytvářením webových stránek a je servisní organizací portálu územní samosprávy mesta.obce.cz.

ELEKTRONICKÝ PODPIS PŘICHÁZÍ

Zanedlouho navíc značně ovlivní život lidí již schválený zákon o elektronickém podpisu. Lidé tak nebudou muset na úřad před přepážku, ale vyřídí všechno doma, v zaměstnání či v kterékoliv knihovně v zemi. "Pro obce to bude znamenat malou časovanou bombu. Už nebude stačit mít šuplík na poštu a dokumenty, ale budou muset mít kolonku "podatelna" i v počítači na webu," řekl Zdeněk Kindl z firmy ASI.

"Problémem nejsou peníze, ale spíš strach z nového, a hlavně nikdo po ruce, kdo by poradil. U obcí to v návalu jiných starostí a práce chápu a omlouvám, ale u měst ne," tvrdí Jan Savický, který pořádá celostátní soutěž o nejhezčí webové stránky měst s názvem Zlatý erb.

O poměru některých měst k celosvětové informační dálnici vypovídá někde třeba i to, že úředníci radnice nejsou schopni říct, na jaké internetové adrese lidé informace z úřadu najdou. "Já jsem to sice připravoval, ale adresu webu vlastně ani neznám," přiznal tajemník Javorníka Jaroslav Stibor.

Stejně reagovali i na mohelnické radnici. Ta sice nemá vlastní web, ale podobně jako zhruba tři desítky dalších měst a obcí v kraji využívá Archivu dokumentů a informací z úřadů samosprávy a na adrese mesta.obce.cz zveřejňuje všechny povinné informace.

Naopak bezkonkurenčně nejlepší stránky v kraji, navíc s německou, anglickou i polskou verzí a s každodenním servisem nových informací, má město Jeseník. O jejich oblíbenosti svědčí i počet návštěv, který již dávno přeskočil číslo 132 tisíc.

"Je to díky tomu, že jsme začali budovat webovou stránku už před několika lety, a tím jsme se dostali hodně dopředu," míní starosta Jeseníka Jiří Krátký (ČSSD) a dodává: "Navíc je to týmová práce lidí z radnice, které to baví a kteří se snaží držet vysokou úroveň stránek. Nepustí mezi sebe žádného diletanta včetně starosty, který by jim do toho chtěl mluvit."

Lidé ve městech, kde úředníci radnic podobné nadšení pro internet zatím neprojevili, však nemusejí žehrat. Od června příštího roku bude možné udělit vysoké pokuty těm městům, úřadům i obcím, které neplní svou zákonnou povinnost a nezveřejňují na internetu, co mají.

"A sankce nejsou malé – může to být až milion korun. Obce, města i všechny ostatní úřady si přitom mohou být jisté, že kontrola probíhat bude," podotkl Tomáš Holenda z ministerstva vnitra, který má na starosti odbor informatizace veřejné správy.

Od 1. ledna příštího roku se totiž stejná povinnost, jaká už osm měsíců platí pro města, začne týkat i obecních úřadů. Co to bude konkrétně znamenat? Lidé si udělají představu o práci radnice a všech vyhláškách, které ovlivní život v obci, aniž by museli mít internet či chodit na zasedání zastupitelstva a na úřad. Stačí zajít například do knihovny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video