Města čeká příval desítek úředníků

Střední Morava - Kam s novými úředníky? Touto otázkou si lámou hlavu představitelé měst, která po zrušení okresů přeberou část práce okresních úřadů. Nikdo však neví, o kolik lidí jim úřad nabobtná. Přesto už nyní stát žádá, aby pro nové úředníky zastupitelé chystali kanceláře. S dotazníkem objíždí vybraná města speciální vládní koordinátor.

"Mohu se připravovat jakkoliv, ale když nevím, jak velké území budeme spravovat, kolik nám přibude lidí a kolik peněz dostaneme od státu, jak to mám dělat?" stěžuje si tajemník šumperské radnice Petr Holub.

"Je to naprostý nesmysl, abych teď vyplňoval pro stát dotazník, kolik budeme potřebovat počítačových připojení a kde chceme nové úředníky umístit, když netuším, jestli jich bude 160 nebo 350," zlobí se tajemník olomoucké radnice Jan Večeř.

ČÍSLA Z RUKÁVU
Radnice mají v dotaznících od vládního koordinátora vyplnit jednak souhlas se zařazením mezi obce pověřené výkonem státní správy třetího stupně a kromě toho zodpovědět řadu podrobných údajů – například vyčíslit náklady na rekonstrukci budovy pro nové úředníky. "Půjde o vymyšlené číslo, protože žádné podrobnosti neznáme," řekl Jan Večeř.

Podle tajemníka Petra Holuba by bylo logické, kdyby radnice získaly od státu budovy okresních úřadů. Ne všude to však městům vyhovuje, a navíc v menších městech okresní úřady nemají. "U nás je budova okresu až na okraji města a její provoz je velmi finančně náročný. Raději bychom úředníky posadili do některé ze zrušených škol," říká jesenický tajemník Jiří Pelc.

Nejasnosti kolem přesunu části státní správy na města dělají potíže i městu Hranice. Zhruba za měsíc se tu uprázdní budova základní umělecké školy a knihovny, kam chce vedení města po opravě domu posadit nové úředníky. "Jenže nevíme, jestli jich bude padesát nebo osmdesát. A do doby, než to budeme vědět, se nemůžeme pustit do rekonstrukce," posteskl si tajemník Vladimír Vyplelík.

Ani Jeseník neví, zda se úřad rozroste o padesát nebo sto lidí. "Potřebovali bychom nutně informace. Jinak budovy pronajmeme, nemůžeme je nechávat prázdné jen proto, že je budeme možná potřebovat," řekl tajemník.

NĚKDE UŽ NEČEKAJÍ
Jen ve třech městech kraje na nic nečekají a bez ohledu na nejasnosti chystají úřednické sídlo. "Naštěstí se nám uvolnil dům hned vedle radnice. Ale není to jen kvůli novým kompetencím. Už dnes nám radnice nestačí, tak potřebujeme přestěhovat část lidí jinam," uvedl mohelnický tajemník Bohuslav Jásenský.

Jeho kolega Antonín Janhuba ze Zábřeha dokonce tvrdí, že se na nové úředníky připravují už přes rok. "Chystáme stěhování některých odborů do jiných budov ve městě. Tím se nám uvolní místo na radnici, kam bychom mohli posadit zhruba čtyřicet nových lidí," řekl Janhuba.¨

Také ve Šternberku letos vyčlenili milion korun na vytipování vhodného domu a jeden ze tří vybraných objektů začnou v příštím roce opravovat. "Když chceme, aby naše město bylo centrem regionu a získalo významnější postavení přesunem státní správy, musíme pro to něco udělat. A to včas. Jinak dopadneme jako krajský úřad, který sice existuje, ale prakticky pořád ještě nemá kde úřadovat. Sami jsme si proto odvodili počet nových úředníků a pro těchto zhruba čtyřicet lidí budeme chystat sídlo," řekla tajemnice Naděžda Studetská.

Okresní úřady mají být zrušeny v roce 2002 a od roku 2003 mají některé z kompetencí převzít radnice v okresních a větších městech. V Olomouckém kraji by to s jistotou měla být bývalá okresní města a města, která byla již kdysi, do roku 1960, okresními. O dalších pověřených městech se zatím stále jedná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video