Měsíc snad nevznikl ze Země

Vznikl Měsíc z kusu Země, nebo to bylo jinak? Skupina vědců tvrdí, že odpověď na tuto otázku se dá vyčíst z krystalků tenkých jako lidský vlas, které tito nalézají v australských skalách.
Hned dva vědecké týmy pátrají po svědcích dávných kosmických dějů a katastrof v australské pustině. Se svými objevy nyní seznámili odborný svět v renomovaném časopise Nature.

Podařilo se jim najít krystaly zirkonu, které jsou staré 4,4 a 4,3 miliardy let - což lze například vyčíst z poměrů uranu a olova. Důležitým poznatkem je, že tyto krystaly obsahují izotopy kyslíku, které mohly vzniknout jen při kontaktu s vodou. Jednodušeji řečeno - autoři článků v Nature se domnívají, že mají v ruce důkazy o existenci oceánů na Zemi v době před 4,4 miliardy let.

To by ovšem odporovalo stávající teorii o vzniku Měsíce. Podle ní se vytvořil před 4,5 miliardy let (50 milionů let po vzniku Země), kdy byl vyrván z povrchu planety přitažlivostí jiného kosmického tělesa o velikosti planety Mars. Tato teorie se označuje jako "giant impact".

Vznik Měsíce proměnil povrch Země v ohnivou kouli. Kontinenty a oceány tehdy neexistovaly. Pokud by se ovšem ukázalo, že existovat mohly, znamenalo by to, že Měsíc není odtrženým kusem Země. A právě to se snaží dokázat skupina vědců s výsledky zkoumání zirkonových krystalů.

Narážejí však na silný odpor. Podle zastánců teorie "giant impact" existuje nespočet důkazů, že vznik Měsíce proběhl tak, jak byl výše popsán. Jediné měření podle nich může touto teorií jen stěží otřást.

Zatmění Měsíce v úterý 9. ledna 2001 od budovy České národní banky v Praze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video