Polský premiér Jaroslaw Kaczynski

Polský premiér Jaroslaw Kaczynski | foto: Profimedia.cz

Měsíc před volbami Poláci účtují s Kaczynskými

  • 9
Do polských předčasných voleb zbývá přesně měsíc a kampaň, ve které nechybějí podpásové údery, nabírá na obrátkách. Poláci nyní dávají dohromady pro a proti, která jim vláda premiéra Jaroslawa Kaczynského přinesla. A zatím to neumí jasně vyhodnotit, zdá se z předvolebních průzkumů.

Jak se země pod vedením identických dvojčat změnila? V první řadě bratry Kaczynské zahraniční komentátoři nevnímají jako identické. Prezident Lech je podle britských Sunday Times "Pan hodný", jeho o čtyřicet pět minut starší bratr Jaroslaw pak prý hraje roli tvrdohlavého "Pana zlého".

Bývalý komentátor Rádia Svobodná Evropa Waldemar Kuczynski jde dokonce v metaforách ještě dál. V rozhovoru s deníkem Rzeczpospolita označil Jaroslawa, který má podle něj bezesporu velký politický talent, za "temného Dona Quijota" a Lecha za jeho Sancho Panzu.

Podobně na bratry Kaczynské hleděli zejména němečtí politici při schvalování nové evropské smlouvy, kdy po celou noc usilovného jednání politických špiček Lech Kaczynski odbíhal z jednání, aby polské stanovisko konzultoval se svým starším bratrem.

Pro téměř třicet procent polských voličů je ale premiér zásadovým politikem, který se nenechá zastrašit ani opít (německým, ruským, evropským) rohlíkem.

Zatímco Němci chápou Polsko jako "potížistu", Jaroslaw Kaczynski se nechal slyšet, že v zahraniční dosáhl "velkých úspěchů". "Na mezinárodním poli začíná být s Polskem zacházeno jako se zemí, s níž je třeba rozmlouvat", řekl s uspokojením Gazetě Wyborcze.

Svět je stále fascinován faktem, že osmatřicetimilionovou zemi vedou dva na první pohled stejní muži, což rozostřuje pohled na Polsko, jaké za Jaroslawem Kaczynským zůstává.

"V průběhu roku se počty pracovních míst zvýšily o 4,6 procenta. Pokud si takové tempo udržíme, za dva tři roky nebude v Polsku po nezaměstnanosti ani vidu ani slechu," řekl premiér Jaroslaw Kaczynski Gazetě Wyborcze.

Mezi své zásluhy hned vzápětí připočítal růst spotřeby, který žene ekonomiku kupředu.

Postavíme tisíce kilometrů silnic!
Jenže suché zprávy o snížení nezaměstnanosti v Polsku zastínily mediálně vděčné historky o tom, že premiér země - muž, který si osobuje právo dohlížet na její ekonomické směřování - nemá vlastní bankovní konto. Peníze mu opatruje jeho matka Jadwiga, s níž (a s jejími kočkami) žije.

Polsko, jehož venkov je mnohdy zaostalejší a pustější než ten český, ale v uplynulých letech také horečně stavělo cesty. "Vybudovali jsme 370 kilometrů silnic a dálnic. Hotový už je také projekt vybudování dalších 4500 kilometrů silnic a dálnic do roku 2015," vypočítal premiér.

Právě na budování silnic, z nichž většinu chtějí mít Poláci hotovou do fotbalového mistrovství Evropy v roce 2012, bude ale třeba velký počet pracovníků. Žel, statisíce jich odešly do zemí jako Velká Británie či Irsko. Tam si už zvykli na vyšší platy i méně konzervativní společnost.

A i Lech Kaczynski, jak napsal list Sunday Times, musel přiznat, že měl potíže sehnat údržbáře, který by mu vymaloval byt. Polská vláda ovšem uvažovala i o tom, že zapojí do dálniční výstavby vězně.

Konzervativní vláda schválila na první pohled také několik kontroverzních zákonů, které překvapivě mají výsledky. Například ti, kdo neplatí alimenty, mohou přijít o řidičák.

Pád vládě předpovídali už před dvěma lety
Opozice při předvolebních přestřelkách používá jako munici i slogany typu, že Kaczynští ohrožují demokracii v Polsku. "Vláda je nekompetentní a patologická. Vzbuzuje chaos," řekl stanici BBC premiérův největší rival Donald Tusk z opoziční Občanské platformy.

Ovšem političtí komentátoři pád vládě předpovídali už před dvěma lety, kdy se Právo a spravedlnost bratří Kaczynských nedokázalo shodnout na vytvoření koalice právě s Tuskem, a tak si vybralo populistickou Sebeobranu a ultrakatolickou Ligu polských rodin.

Premiér si byl vědom, že jeho partneři jsou problematičtí, a snažil se mít všechny resorty autoritativně pod kontrolou. V Polsku začala s přibývajícími odhaleními odposlechů ministrů i novinářů houstnout atmosféra nedůvěry. Vyvrcholila rozpuštěním parlamentu.

A tak vláda bratří Kaczynských pohořela, řečeno slovy polonisty Petra Posledního z Karlovy univerzity v Praze, na "prosazování dobrých nápadů špatnými, autoritativními metodami".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video