Jak se žije v poslanecké ubytovně

Jak se žije v poslanecké ubytovně - Poslankyně ČSSD Marcela Mertinová vaří jen na dvou plotýnkách. Na víc v kuchyňském koutě nebylo místo. | foto: David PortMF DNES

Mertinová ukázala, jak se žije v poslanecké ubytovně

  • 105
Ústecká poslankyně ČSSD Marcela Mertinová nechala minulý týden MF DNES nahlédnout za bránu domu, kterému se říká poslanecká ubytovna. Za zdmi zrekonstruovaného paláce v Nerudově ulici se skrývá sedmačtyřicet bytů.

Od vchodu do Sněmovny je to jen pár kroků. Nad branou do podzemních garáží jsou kamery, ve vstupní hale sedí čtyřiadvacet hodin vrátný.

Ochozy s výhledem na nádvoří s fontánkou, omítka zářící čistotou, klenuté chodby s řadami očíslovaných dveří. Překvapivé je v poslanecké ubytovně hlavně ticho a klid. Za masivní dřevěnou branou je přitom Nerudova ulice, po níž denně vyšlapou cestu na Pražský hrad tisíce turistů.

"Tak pojďte dál," zve Mertinová reportéry MF DNES do "svého" bytu. Získala jej losem, když klub ČSSD rozděloval mezi své poslance sedmnáct bytů, které po volbách dostal v "Nerudovce" k dispozici.

Televize ano, pračka ne
Velkou místnost s plovoucí podlahou dělí nábytková stěna na obývací pokoj a kuchyň s šatnou. Kdo by čekal luxusní nábytek, byl by zklamaný. Stejná křesla, v jakých sedávají poslanci, lze koupit v kterémkoli obchodě s nábytkem.

V obývací části pokoje je televize a pracovní stůl s telefonem, ale v bytě chybí třeba pračka. Výhodou je, že dům má na rozdíl od další poslanecké ubytovny v Rumunské ulici připojení na vnitřní internetovou síť Sněmovny.

Do ložnice se musí vystoupat po schodech. V jejím rohu je koupelna s toaletou. A také s výhledem, za který turisté platí desítky tisíc korun: přímo na věže chrámu svatého Mikuláše.

U zrcadla leží dvě toaletní taštičky. "Žijeme tady s mojí asistentkou," prozrazuje poslankyně. Byt má 65 metrů čtverečních a v domě patří k těm středně velkým.

"Bydlím v rodinném domě, takže mi to tady velké nepřipadá. Ale stejně sem budu chodit jen přespat," říká Mertinová, která zatím nezná ani své sousedy.

Jediné, čím bytový dům připomíná ubytovnu, je zákaz kouření v bytech. Poslanci, kteří nechtějí riskovat, že spustí protipožární poplach, musí s cigaretou do kuřárny na jedné z chodeb.

Palác přímo pod Pražským hradem budil ještě před třemi lety velké emoce. Tehdy totiž končila jeho rekonstrukce na poslaneckou ubytovnu. Vyšla nakonec na 250 milionů korun - tedy o 50 milionů víc, než byl původní rozpočet.

Dopátrat se toho, kdo v roce 1999 o přeměně zchátralé budovy v luxusní bydlení rozhodl, přitom nebylo možné. Politici od rozhodnutí dávali ruce pryč jeden po druhém. Poslanci se do "Nerudovky" nastěhovali v srpnu 2003.

"Já si vážím toho, že mohu bydlet v tak starém domě," říká dnes poslanecký nováček Mertinová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video