Merkur přechází přes Slunce

  • 25
Vzácným přechodem Merkuru přes sluneční kotouč začal měsíc stínů: trojího zatmění Měsíce a Slunce. Pokud se chcete pokochat obtížně pozorovatelnou planetkou Merkur, pak máte příležitost od čtvrt na osm přibližně do půl jedné, kdy probíhá jakési miniaturní zatmění. Merkur má totiž průměr asi 170krát menší než Slunce.

snímky Merkuru na webu Astronomického ústavu.

"Ve srovnání s ním je to tečička. Ale se slušným triedrem překrytým filtrem, aby si lidé nepoškodili zrak, dobře viditelná tečička," říká Jakub Rozehnal ze Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně.

Protože se Merkur nalézá v blízkosti Slunce, není mnoho příležitostí ho spatřit. Dokonce ani speciálními hvězdářskými dalekohledy. Merkur se navíc nalézá vždy velmi nízko nad obzorem.

"Jeho obraz je proto velmi špatný, takže ani největší hvězdářské dalekohledy neukážou na povrchu planety podrobnosti," vysvětluje Rozehnal.

Zkoumat Merkur však nebudeme moci ani nyní, můžeme si jen vychutnávat jeho černou siluetu, tedy stranu odvrácenou od Slunce. Poslední, dobře pozorovatelný přechod Merkura přes Slunce nastal v bývalém Československu 10. listopadu 1973.

"Podobný úkaz se nabízí jen asi třináctkrát za století. Škoda ho tedy propást," míní Rozehnal. Naposledy mohli Češi v jediném měsíci sledovat přechod malé planety Merkur přes Slunce, zatmění Měsíce a nakonec i Slunce v roce 1789.

"Takhle pěkně 'pohromadě' jsme to opravdu neměli několik set let," říká astronom Rozehnal. Efektnější astronomické úkazy, než je přechod "tečky" Merkuru, nastanou 16. května - úplné zatmění Měsíce, a pak 31. května - zatmění Slunce.

Zatmění Měsíce vzniká tehdy, dostane-li se Měsíc do stínu, který Země vrhá do kosmu. Měsíc se proto musí nacházet na druhé straně oblohy, než je Slunce. Při zatmění je Měsíc vždy v úplňku.

Slunce zase ztemní v okamžiku, kdy našemu výhledu na něj zkříží Měsíc cestu. První písemný záznam o slunečním zatmění lze najít v čínské kronice Šu-King v souvislosti se zatměním z roku 2137 před Kristem. Zápis se však věnuje spíše setnutí hlavy královskému astrologovi.

Ten zanedbal svoji povinnost, když zapomněl upozornit panovníka na blížící se úplné zatmění Slunce, takže lid nebyl připraven zahnat saň, jež dle jejich představ chtěla hvězdu pozřít. Přestože se Slunce po chvíli objevilo, astrolog byl už o hlavu kratší.

Astronomie, hvězdárna - ilustrační foto.

Náčrt zveřejněný NASA ukazuje zakrytí Slunce planetou Merkur. K této vzácné astronomické události dochází jen několikrát za sto let. (7. května 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video