„Je potřeba to říct, pojmenovat a najít společné řešení,“ řekla Merkelová. V oblasti migrace převažují ale podle ní body, kde se ČR a Německo shodují. Jsou to například ochrana vnějších hranic či boj proti příčinám útěku do Evropy.
Kancléřka uvítala, že Česká republika podpořila operaci NATO v Egejském moři a dohodu s Tureckem. Merkelová také věří, že operace proti teroristům z Islámského státu budou ve spolupráci s Tureckem pokračovat.
Pro Česko podle Sobotky nejsou přijatelné návrhy kvót, které by revidovaly azylový systém. „Přistěhovalci se ve druhé nebo třetí generaci radikalizují a to také ovlivňuje veřejné mínění,“ řekl Sobotka k tomu, proč je česká vláda velmi zdrženlivá k přijímání uprchlíků.
Online reportáž |
Ti utíkají nejen ze Sýrie před válkou, ale do Evropy míří běženci i z dalších zemí, kde se neválčí, ale láká je lepší ekonomická situace v Evropě. Rozdílné názory na některé otázky ale podle Sobotky neznamenají, že spolu nebudou obě země hovořit.
Právě téma migrace je v česko-německých vztazích citlivé. V Česku má Merkelová řadu kritiků kvůli své otevřenosti k přijímání migrantů, zejména ze Sýrie, a kvůli tomu, že na kritiku až dosud odpovídala slovy: „Wir schaffen das“. Tedy „zvládneme to“.
Oficiální postoj české vlády je, že kvóty pro rozdělování migrantů kritizuje, ale na rozdíl od Maďarska se kvůli tomu nechce soudit na evropské úrovni.
V Česku zejména prezident Miloš Zeman, ale i ministr financí a šéf vládního ANO Andrej Babiš varují před takto široce otevřenou náručí k migrantům z islámských zemí. Ještě ostřejší postoje zaujímají některé menší opoziční formace, jako Úsvit - Národní koalice, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury či Martin Konvička a jeho příznivci.
Protiruské sankce zatím nerušit, shodli se Sobotka a Merkelová
Podle Sobotky ani Merkelové není důvod, aby Evropa rušila sankce proti Rusku, jak k tomu opakovaně vyzývá prezident Zeman (více čtěte zde). „Je potřeba nejdříve najít pokroku v řešení problémů mezi Ruskem a Ukrajinou,“ řekl Sobotka. Klíčem je podle něj plnění dohod z Minsku.
Merkelová jeho slovům přitakala. „Německo a Francie se velmi snaží o naplnění dohody z Minsku. Bezpečnostní situace se bohužel nezlepšuje, ale zhoršuje. V této souvislosti je složité přijmout jakékoli rozhodnutí,“ řekla kancléřka.
Jednání obou politiků, kterému v zahradě Strakovy akademie předcházelo uvítání Merkelové s vojenskými poctami, se ale netýkalo jen migrace (na sankce proti Rusku podle Sobotky řeč vůbec nepřišla). Sobotka například požádal kancléřku o podporu pro realizaci vysokorychlostní železnice Praha - Drážďany a modernizaci tratě Praha - Mnichov.
Premiér Sobotka přivítal kancléřku Merkelovou na Úřadu vlády:
Před Úřadem vlády protestovali kritici Merkelové a EU
Až do tiskového sálu na Úřadu vlády bylo při příjezdu Merkelové na Úřadu vlády slyšet pískání a projevy nesouhlasu s politikou její vstřícnosti vůči migrantům. Kritici kancléřky si před Úřad vlády přinesli transparenty s přeškrtnutými vlajkami Evropské unie.
Merkelová do České republiky přijela poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013, celkově je v Česku potřetí od roku 2005, kdy se ujala kancléřského postu. Její poslední návštěva v Česku se uskutečnila v dubnu 2012.
Po jednání se Sobotkou se Merkelová přesunula na ČVUT, v podvečer ji čeká jednání s prezidentem Zemanem na Hradě. Tam dorazí i ministři Babiš a Lubomír Zaorálek. Program uzavře slavnostní večeře v Lichtenštejnském paláci.
Merkelová dorazila k Úřadu vlády s početnou kolonou, lidé demonstrují: