Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Merkelovská unie? Kancléřka cestou po EU zastínila „prezidenta“ Tuska

  10:13
Jeden týden, čtyři státy, 15 šéfů vlád. Pohled na itinerář Angely Merkelové naznačuje, že se kancléřka pasovala do role hlavní vyjednávačky EU. Hledání společné řeči mezi 28 zeměmi - aktuálně především na téma migrace a brexitu - má přitom v popisu práce Donald Tusk. Podle analytika Kryštofa Kruliše si Unie už dlouho volí slabé představitele, kteří pak blednou ve stínu státníků.
Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová | foto: Reuters

V českých médiích v uplynulých dnech rezonovala především návštěva Angely Merkelové v Praze, pro německou kancléřku však bylo tuzemsko jen jednou ze zastávek v náročném maratonu po Evropě.

Nejprve stručné shrnutí, co vše už kancléřka stihla tento týden:

V pondělí se na italském ostrově Ventotene potkala s italským premiérem Matteo Renzim a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. „Spousta lidí si říkala, že po brexitu bude s Unií konec. Nebude. Chceme psát budoucnost,“ hlásal podle agentury ANSA italský státník na společné tiskové konferenci.

Ve středu Merkelová navštívila Estonsko, kde podle televize Deutsche Welle probírala třeba možné bezpečnostní hrozby směřující z Ruska. „Hlavním tématem našeho setkání je budoucnost EU. Kam Evropa směřuje, které hodnoty si chceme udržet a chránit a jaká rozhodnutí musíme přijmout ve jménu silné a funkční Unie,“ uvedl premiér Taavi Rõivas.

Merkelová v Itálii jednala s Matteo Renzim a Francoisem Hollandem.

Německá kancléřka a estonský premiér Taavi Rõivas (22. srpna 2016)

Po čtvrteční zastávce v Česku (o té si přečtěte zde) zamířila kancléřka do Varšavy. Tam si s lídry Visegrádské čtyřky vymění - výrazně odlišné - názory na přijímání a rozdělování běženců v rámci EU.

A neodpočine si ani po návratu do Berlína, během dvou dnů tam hostí kancléře a premiéry hned sedmi zemí. Ještě v pátek po návratu z Polska stihne na zámku Meseberg přivítat zástupce Nizozemska, Finska, Švédska a Dánska. O den později má na programu jednání s rakouským kancléřem a šéfy vlád Slovinska, Bulharska a Chorvatska.

Merkelová chystá půdu pro setkání státníků v Bratislavě

Co je cílem tak nabitého kancléřčina programu? „Angela Merkelová v tuhle chvíli dělá to, co dělá po celou svou vrcholnou politickou kariéru. Funguje jako určitá zprostředkovatelka, mediátorka,“ řekl iDNES.cz analytik Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů.

Bohatá série zahraničních cest a jednání podle něj odpovídá významu neformálního evropského summitu, který se začátkem září koná v Bratislavě.

Bude to první setkání, na kterém budou lídři 27 zemí - tentokrát už bez Velké Británie - jednat o konkrétní podobě Evropské unie po brexitu.

Kancléřka chce před jeho zahájením připravit půdu pro společné jednání.

„V tuhle chvíli se Merkelová snaží mluvit s co nejvíce představiteli různých států, aby zjistila jejich celkový pohled na budoucnost EU a samozřejmě i na budoucnost její uprchlické politiky. Především jí jde o to, aby bylo možné připravit nějakou dohodu, která by v tom září mohla být prezentována jako krok dopředu,“ vysvětluje Eberle.

Státy se mají v řízení dialogu střídat, kancléřka hraje sólo

Angela Merkelová přitom evropskou mediátorkou být nemá. Pro jednání s politickými špičkami jednotlivých zemí a hledání společného hlasu si EU platí Donalda Tuska, kterého hlavy států a vlád zvolily „prezidentem“ celé Unie.

„Zajišťuje přípravu a kontinuitu jednání, usiluje o usnadnění soudržnosti a konsensu,“ píše se v Lisabonské smlouvě o poslání člověka, který má oficiálně titul stálého předsedy Evropské rady. Právě někdejší polský premiér Tusk bude z titulu své funkce řídit neformální jednání v Bratislavě.

„Neformální“ summit

Hlavy států a vlád Evropské unie se 16. září sejdou v Bratislavě, aby probrali vývoj EU po plánovaném odchodu Velké Británie. Státníci i evropský „prezident“ Tusk o setkání hovoří jako o neformálním summitu.

Důvod je prostý: na plnohodnotný summit by museli přizvat britskou premiérku Theresu Mayovou. Šéfka vlády Spojeného království navzdory svému jasnému výroku „brexit je brexit“ oficiálně neoznámila, že její země z EU vystoupí.

Teprve poté, co formálně aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, se Spojené království přestane podílet na rozhodování Unie.

Zbytek EU však chce už teď plánovat strategii pro rozhovory o vystoupení, a tak uspořádal neoficiální summit, kam Mayová nedostala pozvánku.

Předseda Evropské rady před summitem projíždí Evropu podobně jako Angela Merkelová. Už 18. srpna s kancléřkou povečeřel v Berlíně. Donald Tusk má v plánu schůzky s 12 státníky včetně Mayové nebo maďarského prezidenta Viktora Orbána. Návštěva Česka v plánu není.

Než se tam však státníci vůbec sejdou, Berlín už bude mít o jejich postojích jasno. Oni budou naopak dobře vědět, co si o projednávaných tématech myslí kancléřka Merkelová.

Smlouva „prezidentovi“ zároveň zakazuje během mandátu zastávat jakoukoli vnitrostátní funkci, aby se do hledání konsenzu mezi 28 státy nepletly zájmy jeho vlastní země. To Merkelová coby německá kancléřka rozhodně zaručit nemůže, zradila by tím vlastní občany a voliče.

Úlohu „spravedlivého a nestranného prostředníka“ má v Evropě hrát také předsednická země, jejíž ministři zodpovídají za hledání společných řešení na úrovni svých resortů. Země si post předávají po půl roce, aby se ve vedení dialogu spravedlivě vystřídali.

Momentálně stojí v čele EU Slovensko. „Chceme se zaměřit na posílení pozice Evropské unie jako globálního hráče,“ plánoval na konci června šéf jeho diplomacie Miroslav Lajčák, který mezi priority slovenského předsednictví zařadil řešení migrační krize a neplánovaně i vypořádání se s brexitem.

Slováci tato témata v posledních dnech skutečně řeší, ne však z předsednické pozice. Premiér Robert Fico bude s Merkelovou jednat ve Varšavě coby člen Visegrádské čtyřky.

Miloš Zeman vítal kancléřku Merkelovou v Praze německy:

Analytik: Unie si volí slabé špičky, ty pak hrají druhé housle

Není to poprvé, kdy vzala Angela Merkelová evropskou politiku do svých rukou. Společně s Françoisem Hollandem dominovala třeba jednání o krizi na Ukrajině a sankcích vůči Rusku, ačkoli společná zahraniční politika EU měla být pod kontrolou unijní představitelky Catherine Ashtonové. Podobně se kancléřka zapojila do řešení migrační krize, pro celou Unii vyjednávala například dohodu s Tureckem.

„Představitelé velkých států, zejména Francie a Německa, do jisté míry vystupují navenek za celou Evropskou unii nebo se snaží urovnávat vnitřní neshody. Angela Merkelová teď možná zastínila i Françoise Hollanda,“ řekl iDNES.cz odborník na evropské právo Kryštof Kruliš z Asociace pro mezinárodní otázky. Nepovažuje to však za žádnou novinku.

Angelina mise nevyšla. Čechy si kancléřka nezískala, píše německý tisk

Už od vzniku EU se podle Kruliše do jejích institucí vybírají lidé, kteří mezi nejsilnější státníky rozhodně nepatří. „Z výběru osob, které nejsou v evropské politice esy, pak plyne, že leckdy hrají druhé housle,“ dodává analytik.

Silní představitelé největších států Evropy je podle něj logicky zastíní hlavně v otázkách, které jsou pro jejich zemi významné. Třeba během migrační krize tak Merkelová překročila pomyslný plot německého kancléřství a začala jednat jménem celé Evropy.

„Nemyslím si, že by to byla nějaká ofenziva - že by Merkelová chtěla udávat noty všem ostatním. Ale nějak takto zkrátka politika samovolně funguje,“ dodává Kruliš. Iniciativa Merkelové podle něj může být prospěšná pro nalezení konečného řešení, na kterém se celá Unie shodne.

Jako německá kancléřka sice upřednostňuje zájmy své země, alespoň však žene debatu dopředu. Konečné rozhodnutí pak padne u jednacího stolu.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...