Islamistický terorismus je pro nás největší zkouškou, řekla Merkelová

  • 899
Islamistický terorismus představuje největší zkoušku, kterou nyní Německo prochází. V novoročním projevu to řekne německá kancléřka Angela Merkelová. Německo podle kancléřky dělá vše, co je v jeho silách, aby zajistilo bezpečnost svých občanů. Text novoročního projevu, který se bude v televizi vysílat v sobotu večer, s předstihem zveřejnila německá vláda.

„Nejtěžší zkouškou je bezpochyby islamistický terorismus, který má řadu let na mušce i nás Němce,“ uvádí Merkelová v projevu. „Je obzvlášť trpké a odporné, když teroristické útoky páchají lidé, kteří v naší zemi údajně hledají ochranu,“ dodává. Činy těchto lidí jsou podle ní potupou německé ochoty pomáhat, ale i potupou těch, kteří pomoc skutečně potřebují a kteří si ji zaslouží.

Kancléřka však věří, že Německo dokáže všechny „těžké zkoušky“ překonat. „Tím, že pokračujeme v našich životech a naší práci, říkáme teroristům: Jste nenávistní vrazi, ale nerozhodujete o tom, jak žijeme a chceme žít. Jsme svobodní, ohleduplní a otevření,“ míní.

V souvislosti s terorismem Merkelová jmenovala čtyři města - Würzburg, Ansbach a Berlín, kde letos došlo k atentátům, ale i válkou postižené severosyrské Aleppo, odkud do Německa přišla řada uprchlíků.

Merkelová: Úplné zahalování obličeje nepatří k Německu a má být zakázané

Fotografie ze zničeného Aleppa podle kancléřky ukazují, jak důležité a správné bylo, že Německo syrské uprchlíky přijalo. Podle agentury DPA tak kancléřka propojila dva póly své politiky: boj proti islamistickému terorismu a ochotu pomáhat těm, kteří podle ní skutečně potřebují naši pomoc.

Merkelová se v projevu vyslovuje pro otevřený pohled na svět. Odpovědí na terorismus jsou podle ní demokracie, právní stát a společné hodnoty. „Jsou opakem nenávistného světa terorismu a ukazují, že jsou silnější než on. Společně jsme silnější. Náš stát je silnější,“ tvrdí.

Vůdčí role v EU i dobrý stav německé ekonomiky

Šéfka vlády v projevu rovněž upozorňuje, že je v zájmu Německa hrát vedoucí roli při řešení celoevropských problémů. Evropská unie by se nicméně podle kancléřky měla jako celek soustředit zejména na to, co dokáže skutečně řešit lépe než jednotlivé státy. „Ano, Evropa je pomalá. Je těžkopádná,“ říká v projevu Merkelová. „My Němci bychom si ale nikdy neměli nechat namluvit, že šťastnou budoucnost lze hledat v národní sólové akci,“ uvádí.

Merkelová bude znovu kandidovat na kancléřku. Věří jí 55 procent Němců

Merkelová v projevu také poukazuje na dobrý stav německé ekonomiky. „Ještě nikdy nemělo práci tolik lidí, jako dnes. Naše podniky si převážně stojí dobře. Náš hospodářský úspěch nám dává možnost posílit sociální systém a pomoci těm, kteří to potřebují,“ uvádí.

Rok 2017 se podle kancléřky ponese v Německu mimo jiné ve znamení podzimních voleb do Spolkového sněmu. „Budu se zasazovat o politický boj, v rámci kterého se budeme o mnoha věcech vášnivě přít, ale vždy jako demokraté, kteří nezapomínají, že je ctí sloužit naší demokracii a tím pádem lidem,“ míní.

„Soudržnost, otevřenost, naše demokracie a silné hospodářství, které slouží blahu všech: To jsou důvody, které mě naplňují důvěrou v naši budoucnost v Německu i na konci těžkého roku,“ říká na závěr proslovu Merkelová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video